| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wypłacenie udziałów w naturze wspólnikowi występującemu ze spółki

Wypłacenie udziałów w naturze wspólnikowi występującemu ze spółki

Czy podlega opodatkowaniu VAT wypłacenie w naturze udziałów występującemu ze spółki wspólnikowi? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 4 października 2006 r., sygn. PI/005-1403/05/P/04


Stan faktyczny i stanowisko podatnika:

Spółka jawna posiada czterech udziałowców. Dwóch z czterech wspólników zamierza z niej wystąpić. Wspólnicy ci chcą wycofać swoje udziały w postaci środków obrotowych, tj. w towarze, i wprowadzić te środki do nowo powstałej spółki. Jednocześnie spółka nie przestanie istnieć. Zdaniem wnioskodawcy, powyższa czynność nie podlega opodatkowaniu VAT.
 

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), podatkowi temu podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez towary - zgodnie z art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Dostawa towarów została zdefiniowana w art. 7 ustawy o VAT, który stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 pkt 1, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
Wypłacenie przez spółkę jawną wartości udziału kapitałowego występującym wspólnikom (w przypadku, gdy nie dochodzi do likwidacji spółki) nie jest objęte zakresem opodatkowania VAT (...), gdyż (...) nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1. Sprzedaż udziałów w spółce nie stanowi bowiem zarówno dostawy towarów, jak i świadczenia usług. Jednakże odmiennie należy traktować sytuację w przypadku wypłacenia występującemu wspólnikowi spółki jawnej udziału kapitałowego w naturze.

W takiej bowiem sytuacji zastosowanie będzie miał przepis art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy VAT, zgodnie z którym przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »