| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dotacje z SAPARD zwolnione z podatku dochodowego

Dotacje z SAPARD zwolnione z podatku dochodowego

Dotacje generalnie są przychodem u podatników je otrzymujących. Jednak dochód w równowartości otrzymanej dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych z funduszu SAPARD jest wolny od CIT. - Postanowienie naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego z 20 grudnia 2006 r., nr P-I/423/66 /BŚ/06


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Spółka od grudnia 2005 r. do lipca 2006 r. poczyniła znaczne inwestycje w unowocześnianie istniejącego i zakup nowego parku maszynowego. 50 proc. tzw. kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych zostało pokryte dotacją z funduszu SAPARD. Otrzymaną dotację spółka odniosła na rozliczenia międzyokresowe przychodów, a następnie na pozostałe przychody operacyjne. Czy dotacja SAPARD stanowi przychód w dniu jej wpływu na rachunek bankowy spółki?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) dotacja jest przychodem podatnika w momencie jej faktycznego otrzymania, czyli wpływu środków finansowych.

Dochód w równowartości otrzymanej dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach SAPARD zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT jest wolny od podatku.


Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Respektując te przepisy, otrzymana dotacja stanowi przychód podatkowy spółki, a jeżeli spełnione są przesłanki wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT, jej równowartość będzie podlegać zwolnieniu przedmiotowemu.


Fakt otrzymania dotacji nie wpływa na wartość początkową środków trwałych (lub wartości niematerialnych i prawnych) nabytych przez spółkę. Spółka nie może natomiast zaliczyć do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od tej części ich wartości, która została jej zwrócona w jakiejkolwiek formie (w przypadku spółki w formie dotacji). Zatem środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne sfinansowane otrzymaną dotacją są amortyzowane od wartości początkowej uwzględniającej poniesione nakłady, z tym że część odpisów amortyzacyjnych odpowiadająca wartości otrzymanej dotacji nie będzie stanowiła kosztów w rozumieniu ustawy o CIT. Koszty poniesione przez spółkę na unowocześnianie istniejącego i zakup nowego parku maszynowego, jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, stanowią w całości koszt podatkowy do czasu otrzymania dotacji pokrywającej część tych kosztów, z wyjątkiem m.in. wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (kosztem jest wówczas amortyzacja naliczona).


Jeżeli otrzymana dotacja spełniać będzie przesłanki uznania jej za dochód wolny od CIT, to w momencie jej otrzymania podatnik zobowiązany jest dokonać korekty kosztów, które zostały sfinansowane bezpośrednio z tych środków i/lub stanowiły odpisy amortyzacyjne uznane w poprzednich okresach sprawozdawczych za koszt uzyskania przychodu.


W konsekwencji, otrzymana przez spółkę dotacja z funduszu SAPARD stanowi przychód podatkowy w dniu jej otrzymania. Jednocześnie dotacja ta korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT. Wydatki poniesione przez spółkę na realizację inwestycji - w części pochodzącej z dotacji - nie stanowią kosztów.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK