| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Darując firmę, nie trzeba korygować VAT

Darując firmę, nie trzeba korygować VAT

Darowanie przedsiębiorstwa nie powoduje konieczności korekty VAT w stosunku do nabytych towarów. Nie zmienia bowiem przeznaczenia tych towarów. - Interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego w Przasnyszu


Podatniczka od 9 marca 1991 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu meblami oraz artykułami przemysłowymi. Jest podatnikiem VAT. W zakresie podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ze względu na swój wiek oraz stan zdrowia chciałaby darować całe funkcjonujące przedsiębiorstwo synowi, który zobowiązuje się prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o nabyte przedsiębiorstwo. Podatniczka nie wie, czy w takiej sytuacji podatek naliczony od zakupionych towarów handlowych powinien zostać skorygowany.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.


Jak stanowi art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.


Dla określenia pojęcia przedsiębiorstwa należy odnieść się do art. 55 kodeksu cywilnego, który przedsiębiorstwo rozumie jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład.


Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Ustawodawca nie zdefiniował również terminu zbycie. Zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, tj. np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego.


Zatem darowizna przedsiębiorstwa jest formą zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, co ma bezpośredni wpływ na przeniesienie obowiązku ewentualnej korekty podatku naliczonego na nabywcę - art. 91 ust. 9 ustawy o VAT. Korekta dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które służyły tylko czynności opodatkowanej.


W konsekwencji, zbycie przedsiębiorstwa jako całości nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku naliczonego dokonanych przez podatnika - zbywcę. Tym samym podatniczka darując przedsiębiorstwo synowi nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego w momencie zakupu towarów handlowych i środków trwałych darowanych w ramach tego przedsiębiorstwa.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK