| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wydatek na przedawnione płatności to nie koszt

Wydatek na przedawnione płatności to nie koszt

Wartość zobowiązania, które się przedawniło, jest przychodem spółki. Gdy spółka zrzeknie się prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia, wydatek na spłatę tego zobowiązania nie może być uznany za koszt podatkowy w rozumieniu ustawy o CIT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze z 16 stycznia 2007 r., nr PD-I-423/29/06.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Spółka w 2006 roku zwiększyła przychody o kwotę przedawnionego zobowiązania, powstałego w wyniku niezwrócenia kontrahentowi kwoty nadpłaconej należności. W 2006 roku kontrahent wystąpił do spółki z wnioskiem o zaliczenie tej kwoty nadpłaconej należności na poczet jego bieżących zobowiązań. Czy w przypadku zrzeczenia się w 2006 roku prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia, o którym mowa w art. 117 par. 2 kodeksu cywilnego, spółka może pomniejszyć przychody z 2006 roku o kwotę przedawnionej, nie zwróconej nadpłaty lub zaliczyć tę kwotę do kosztów uzyskania przychodów?


ODPOWIEDŹ IZBY


Jak stanowi art. 117 par. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. W myśl art. 117 par. 2 kodeksu cywilnego po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednak zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.


Zatem z wymienionych przepisów jednoznacznie wynika, że przedawnienie roszczenia majątkowego następuje zawsze, natomiast skutki z tym związane nie następują tylko wówczas, gdy zobowiązany (dłużnik) zrzeka się korzystania z przedawnienia.


Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) przychodami są wartość, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Zatem wartość zobowiązania, które się przedawniło, jest przychodem. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uprawniają natomiast do zmniejszenia przychodów o wartość przedawnionego zobowiązania zaliczonego do przychodów roku, w którym przedawnienie nastąpiło, w przypadku gdy dłużnik zrzeknie się korzystania z zarzutu przedawnienia, o który mowa w art. 117 par. 2 kodeksu cywilnego.


Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę innych zobowiązań, w tym z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń.


Przedawnione zobowiązanie należy zaliczyć do innych zobowiązań, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy o CIT. Zatem jeżeli spółka w 2006 roku zrzeknie się prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia, wydatek na spłatę tego zobowiązania nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy o CIT.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK