| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy nabywca lokalu mieszkalnego może wystąpić z wnioskiem o interpretację przepisów o VAT

Czy nabywca lokalu mieszkalnego może wystąpić z wnioskiem o interpretację przepisów o VAT

Nabywcy towarów i usług niebędącemu podatnikiem z tytułu dostawy towarów i usług nie przysługuje prawo do złożenia wniosku z zapytaniem w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 323/06


Przepis ten wyraźnie określa krąg podmiotów, które mogą wystąpić z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego. Wniosek taki mogą złożyć tylko podatnicy, płatnicy lub inkasenci.

Podkreślić należy, że status podatnika, płatnika czy inkasenta nie zależy od indywidualnych odczuć konkretnego podmiotu.
Ordynacja podatkowa wprowadziła bowiem legalną definicję tych pojęć, określając krąg podmiotów nimi objętych poprzez wskazanie cech decydujących o przynależności do nich.

Skarżąca uznaje, że jest podatnikiem VAT, ponieważ w cenie mieszkania, które chce wykupić, musi uwzględnić kwotę naliczonego podatku od towarów i usług.
Sąd wyjaśnił, że na podstawie art. 7 Ordynacji podatkowej podatnikiem jest m.in. osoba fizyczna podlegająca obowiązkowi podatkowemu na mocy ustawy podatkowej, w tym przypadku ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Sąd wyjaśnił, iż z wnioskiem o udzielenie interpretacji mogą wystąpić tylko podmioty wymienione w art. 14a Ordynacji podatkowej.

Pogląd ten znajduje oparcie w dotychczasowym orzecznictwie, z którego wynika, że jeżeli z żądaniem o udzielenie interpretacji wystąpi osoba, która nie została wymieniona w Ordynacji podatkowej, to po stronie organu podatkowego nie tylko nie powstaje obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, ale także organ ów nie ma prawa udzielenia dochodzonej informacji innej osobie niż podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, który wykazał swój podatkowo znaczący interes prawny w jej uzyskaniu w indywidualnej sprawie.

W świetle powyższych rozważań sąd uznał, że zaskarżone postanowienie jest zgodne z prawem.


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK