| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy nabywca lokalu mieszkalnego może wystąpić z wnioskiem o interpretację przepisów o VAT

Czy nabywca lokalu mieszkalnego może wystąpić z wnioskiem o interpretację przepisów o VAT

Nabywcy towarów i usług niebędącemu podatnikiem z tytułu dostawy towarów i usług nie przysługuje prawo do złożenia wniosku z zapytaniem w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 323/06


W postanowieniu wydanym w I instancji naczelnik urzędu skarbowego postanowił odmówić rozpatrzenia wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących opodatkowania VAT dostawy lokalu mieszkalnego.

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie, naczelnik stwierdził, że z przepisu art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa wynika, że organ podatkowy udziela w tym trybie odpowiedzi jedynie podatnikowi VAT w jego indywidualnej sprawie.

Wnioskodawczyni nie była podatnikiem podatku od towarów i usług, co potwierdza fakt, iż nie figurowała w rejestrze podatników podatku od towarów i usług prowadzonym w Urzędzie Skarbowym w Otwocku. Oznacza to, że wniosek został wniesiony przez podmiot nieuprawniony.

Na powyższe postanowienie wnioskodawczyni wniosła zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wskazując, że w jej opinii jest podatnikiem podatku od towarów i usług, na co jej zdaniem wskazuje art. 7 Ordynacji podatkowej.

Organ odwoławczy uchylił rozstrzygnięcie organu I instancji w całości i umorzył postępowanie w sprawie jako bezprzedmiotowe, wskazując, że wniosek został wniesiony przez osobę nieuprawnioną.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, iż nabywcy towarów i usług niebędącemu podatnikiem z tytułu dostawy towarów i usług nie przysługuje prawo do złożenia wniosku z zapytaniem w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawczyni zaskarżyła postanowienie wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, stwierdzając, ze jest ono niezgodne z prawem. Zwróciła się w związku z powyższym o rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Rozpatrując niniejszą sprawę, sąd stwierdził, że skarga nie jest zasadna.

Uregulowana w przepisach art. 14a-14e Ordynacji podatkowej instytucja „pisemnej interpretacji indywidualnej” nakłada na organy podatkowe obowiązek udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na warunkach określonych w powołanych przepisach.

Organy podatkowe, działając na podstawie prawa, mają obowiązek uregulowań tych przestrzegać.

Na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK