| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wydatki na imprezę integracyjną będą kosztem

Wydatki na imprezę integracyjną będą kosztem

Jeśli poniesiony na spotkanie integracyjne wydatek został sfinansowany ze środków obrotowych firmy, czyli nie mieści się w zakresie działalności socjalnej oraz jest związany z przychodem firmy, to stanowi koszt uzyskania przychodu. - Postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z 9 stycznia 2007 r., nr 1435/FD1/415-56/06/BC.


Jaki problem rozstrzygnął urząd

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej. W ramach tej działalności organizowane są imprezy integracyjne o różnym charakterze dla pracowników, których podstawowym celem jest zintegrowanie pracowników i osiągnięcie przez nich lepszych wyników w pracy, co z kolei przekłada się na zwiększenie przychodów osiąganych przez wspólników spółki. Spotkania te finansowane są ze środków obrotowych i są pokrywane w formie ryczałtu, niezależnie od liczby osób faktycznie uczestniczących w danej imprezie. Czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?


Odpowiedź Urzędu


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Generalnie można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Konstrukcja kosztów uzyskania przychodu oparta jest na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Kosztami uzyskania przychodu są także tzw. koszty pracownicze, obejmujące przede wszystkim: wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, jak również wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowania pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy. Wydatki związane z imprezą integracyjną pracowników nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.


Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »