| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Najpierw potrzebna rejestracja

Najpierw potrzebna rejestracja

Sprzedaż ciągnika zakupionego przed przystąpieniem podatnika do rozliczania się z VAT jest zwolniona z tego podatku. - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z dnia 17 stycznia 2007 r. (nr US III/443-49/1/06)


Urząd Skarbowy w Radomsku rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT sprzedaży ciągnika rolniczego.


Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne i od września 2006 r. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.


Jest właścicielem ciągnika rolniczego kupionego w 1989 roku, który zamierza sprzedać. Podatnik nie wie jednak, czy sprzedaż ciągnika oraz innych maszyn, zakupionych przed przystąpieniem do rozliczania się z podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22 proc. czy też stawką 0 proc.


Przepis ustawy


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przez towary używane - rozumie się:

1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2) pozostałe towary z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.


Zwolnienie przedmiotowe


W omawianym przypadku osoba prowadząca gospodarstwo rolne jest podatnikiem podatku od towarów i usług od września 2006 r., natomiast ciągnik został zakupiony w 1989 roku. Zatem dostawa tego ciągnika rolniczego będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług na mocy zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK