| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Najpierw potrzebna rejestracja

Najpierw potrzebna rejestracja

Sprzedaż ciągnika zakupionego przed przystąpieniem podatnika do rozliczania się z VAT jest zwolniona z tego podatku. - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z dnia 17 stycznia 2007 r. (nr US III/443-49/1/06)


Urząd Skarbowy w Radomsku rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT sprzedaży ciągnika rolniczego.


Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne i od września 2006 r. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.


Jest właścicielem ciągnika rolniczego kupionego w 1989 roku, który zamierza sprzedać. Podatnik nie wie jednak, czy sprzedaż ciągnika oraz innych maszyn, zakupionych przed przystąpieniem do rozliczania się z podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22 proc. czy też stawką 0 proc.


Przepis ustawy


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przez towary używane - rozumie się:

1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2) pozostałe towary z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.


Zwolnienie przedmiotowe


W omawianym przypadku osoba prowadząca gospodarstwo rolne jest podatnikiem podatku od towarów i usług od września 2006 r., natomiast ciągnik został zakupiony w 1989 roku. Zatem dostawa tego ciągnika rolniczego będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług na mocy zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »