| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od wycieczki dla pracowników nie pobiera się zaliczek

Od wycieczki dla pracowników nie pobiera się zaliczek

Firma finansująca wycieczkę dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie odprowadza z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tym przypadku świadczenie nie jest imiennie skierowane do każdego uczestnika wycieczki, gdyż koszt imprezy jest przeliczony z kilometra. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ośrodek zamiejscowy w Siedlcach z 12 stycznia 2007 r., nr 1464/DSi-I-415/I/99/06/MŁ.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Firma organizuje dla swoich pracowników dwudniową wycieczkę do Zakopanego. W wycieczce tej uczestniczyć będzie tylko część pracowników. Koszt przejazdu do Zakopanego i z powrotem finansowany będzie w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, natomiast koszty zakwaterowania i wyżywienia pracownicy opłacają we własnym zakresie. Przewoźnik oszacował koszt przejazdu na około 1,6 tys. zł. Czy koszt wycieczki zorganizowanej dla pracowników, finansowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


ODPOWIEDŹ IZBY


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn zm.; dalej ustawa o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


W stanie prawnym obowiązującym w 2006 roku, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracowników, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary i usługi.


Firma wynajęła autokar i w całości sfinansowała z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przejazd tym autokarem, płacąc szacunkowo za przejazd 1,6 tys. zł. W przypadku gdy świadczenie nie jest imiennie adresowane do poszczególnych pracowników, w wyniku czego nie jest możliwe określenie wartości świadczenia przypadającego konkretnemu pracownikowi, nie zalicza się go do przychodów ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT. Sposób skalkulowania należności za przejazd autokarem, liczony według przejechanych kilometrów, ma postać opłaty zryczałtowanej, tj. takiej, w której podmiot finansujący zobowiązanie będzie musiał zapłacić określoną kwotę, bez względu na to, jaka liczba pracowników pojedzie na wycieczkę. O konieczności opodatkowania świadczenia można mówić wtedy, gdy opłaty przybiorą postać zindywidualizowaną (imiennie adresowaną), np. łączna należność będzie wielokrotnością indywidualnych stawek.


Zatem świadczenie firmy nie mieści się w zakresie pojęcia przychodu ze stosunku pracy, tak więc nie ma też podstawy do potrącania i odprowadzania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »