| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od wycieczki dla pracowników nie pobiera się zaliczek

Od wycieczki dla pracowników nie pobiera się zaliczek

Firma finansująca wycieczkę dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie odprowadza z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tym przypadku świadczenie nie jest imiennie skierowane do każdego uczestnika wycieczki, gdyż koszt imprezy jest przeliczony z kilometra. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ośrodek zamiejscowy w Siedlcach z 12 stycznia 2007 r., nr 1464/DSi-I-415/I/99/06/MŁ.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Firma organizuje dla swoich pracowników dwudniową wycieczkę do Zakopanego. W wycieczce tej uczestniczyć będzie tylko część pracowników. Koszt przejazdu do Zakopanego i z powrotem finansowany będzie w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, natomiast koszty zakwaterowania i wyżywienia pracownicy opłacają we własnym zakresie. Przewoźnik oszacował koszt przejazdu na około 1,6 tys. zł. Czy koszt wycieczki zorganizowanej dla pracowników, finansowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


ODPOWIEDŹ IZBY


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn zm.; dalej ustawa o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


W stanie prawnym obowiązującym w 2006 roku, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracowników, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary i usługi.


Firma wynajęła autokar i w całości sfinansowała z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przejazd tym autokarem, płacąc szacunkowo za przejazd 1,6 tys. zł. W przypadku gdy świadczenie nie jest imiennie adresowane do poszczególnych pracowników, w wyniku czego nie jest możliwe określenie wartości świadczenia przypadającego konkretnemu pracownikowi, nie zalicza się go do przychodów ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT. Sposób skalkulowania należności za przejazd autokarem, liczony według przejechanych kilometrów, ma postać opłaty zryczałtowanej, tj. takiej, w której podmiot finansujący zobowiązanie będzie musiał zapłacić określoną kwotę, bez względu na to, jaka liczba pracowników pojedzie na wycieczkę. O konieczności opodatkowania świadczenia można mówić wtedy, gdy opłaty przybiorą postać zindywidualizowaną (imiennie adresowaną), np. łączna należność będzie wielokrotnością indywidualnych stawek.


Zatem świadczenie firmy nie mieści się w zakresie pojęcia przychodu ze stosunku pracy, tak więc nie ma też podstawy do potrącania i odprowadzania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK