| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od sprzedaży praw majątkowych należy zapłacić VAT

Od sprzedaży praw majątkowych należy zapłacić VAT

Zbycie własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej z 11 stycznia 2007 r., nr PP/443/2/07.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Uzyskuje przychody z tytułu sprzedaży energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, a także ze zbycia własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii, które to prawa majątkowe są nierozerwalnie związane z wytworzeniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Podatnik posiada także pismo urzędu statystycznego, w którym urząd stwierdza, że zbycie własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii dokonywane przez producenta energii nie jest usługą w świetle zasad metodycznych PKWiU. Jaka jest stawka VAT od zbycia praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Należy zauważyć, że pojęcie usługi zdefiniowane w ustawie o VAT dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie jest tożsame z usługą sklasyfikowaną w PKWiU. Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Zatem dla potrzeb podatku od towarów i usług pojęcie usług jest rozszerzone w stosunku do usług wymienionych w PKWiU. O ile zbycie praw majątkowych nie jest usługą w świetle PKWiU, o tyle na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zbycie praw traktowane jest jako usługa i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22 proc. z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


W związku z tym, że zbycie praw majątkowych nie zostało uwzględnione w katalogu usług zwolnionych oraz nie mieści się również w żadnych ze stawek preferencyjnych, dlatego też czynności polegające na zbyciu własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22 proc.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK