| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od sprzedaży praw majątkowych należy zapłacić VAT

Od sprzedaży praw majątkowych należy zapłacić VAT

Zbycie własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej z 11 stycznia 2007 r., nr PP/443/2/07.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Uzyskuje przychody z tytułu sprzedaży energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, a także ze zbycia własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii, które to prawa majątkowe są nierozerwalnie związane z wytworzeniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Podatnik posiada także pismo urzędu statystycznego, w którym urząd stwierdza, że zbycie własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii dokonywane przez producenta energii nie jest usługą w świetle zasad metodycznych PKWiU. Jaka jest stawka VAT od zbycia praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Należy zauważyć, że pojęcie usługi zdefiniowane w ustawie o VAT dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie jest tożsame z usługą sklasyfikowaną w PKWiU. Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Zatem dla potrzeb podatku od towarów i usług pojęcie usług jest rozszerzone w stosunku do usług wymienionych w PKWiU. O ile zbycie praw majątkowych nie jest usługą w świetle PKWiU, o tyle na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zbycie praw traktowane jest jako usługa i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22 proc. z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


W związku z tym, że zbycie praw majątkowych nie zostało uwzględnione w katalogu usług zwolnionych oraz nie mieści się również w żadnych ze stawek preferencyjnych, dlatego też czynności polegające na zbyciu własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22 proc.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK