| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od kupionych części zamiennych można odliczyć VAT

Od kupionych części zamiennych można odliczyć VAT

Kupując części do samochodu zawiązane z jego naprawą, można odliczyć VAT naliczony. Zakup części nie służy ulepszeniu samochodu, lecz ma na celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego pojazdu.


Urząd Skarbowy w Radomsku rozstrzygnął kwestię odliczenia VAT od części zamiennych do samochodów. Podatnik posiada samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 1000 kg. Odpowiada on warunkom przewidzianym w art. 86 ust. 4 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT).


Samochód ten jest środkiem trwałym w firmie. Podatnik nie opłaca ubezpieczenia AC. Kupił części do naprawy, tj. sprzęgło, resor, amortyzator, płyn, które wymienił we własnym zakresie. Zakup dokumentowały rachunki. Podatnik nie wie, czy może odliczyć VAT naliczony przy zakupie wymienionych części.


Prawo do odzyskania podatku naliczonego przysługuje wyłącznie zarejestrowanym i czynnym podatnikom VAT, w przypadku gdy nabywane przez nich towary służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jednak w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Możliwe jest więc odliczenie podatku naliczonego związanego z wydatkami, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz w przypadku, gdy brak możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.


W omawianym przypadku podatnik kupił części zamienne do samochodu, które służyły do przywrócenia stanu technicznego i użytkowego samochodu, tj. jego pierwotnej funkcji na tym samym poziomie technicznym. Jeżeli więc wskazane wydatki, tj. zakup części zamiennych w celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego samochodu, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki, jeżeli służą sprzedaży opodatkowanej.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK