| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czynności zwolnione z VAT, bez rejestracji

Czynności zwolnione z VAT, bez rejestracji

Podatnicy, którzy wykonują tylko i wyłącznie czynności zwolnione z podatku od towarów i usług, nie muszą rejestrować się dla potrzeb tego podatku nawet po przekroczeniu limitu obrotu 10 tys. euro. Nie muszą oni też wystawiać faktur VAT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 stycznia 2007 r., nr PP/077-1059/06/SIP.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług, które polegają na zabezpieczeniu funkcjonowania punktu dystrybucji materiału skażonego i sterylnego, sterylizacji tlenkiem etylenu, dezynfektorni. Podatnik oświadczył, że usługi te są zaklasyfikowane do PKWiU 85.14.18 jako „usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Od momentu przekroczenia limitu, tj. w listopadzie 2006 r. podatnik uważa, że będzie zobowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i stosować właściwą stawkę VAT dla świadczonych usług, które są zwolnione od podatku od towarów i usług. Czy podatnik ma rację?


ODPOWIEDŹ IZBY


Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) podmioty wymienione w art. 15 ustawy o VAT, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 tej ustawy, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako VAT czynnego lub jako podatnika zwolnionego.


W myśl par. 8 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz.798) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.


W konsekwencji wykonując wyłącznie usługi zwolnione od VAT podatnik nie miał obowiązku dokonania rejestracji i nie jest uprawniony do wystawiania faktur VAT. Podatnik może wystawiać rachunki, które uznawane są za faktury.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK