| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zasiłek dla żołnierza podlega opodatkowaniu

Zasiłek dla żołnierza podlega opodatkowaniu

Zasiłek na zagospodarowanie w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej otrzymany przez żołnierza nie jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystko dlatego, że wypłacony zasiłek nie jest związany z przeniesieniem służbowym. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ośrodek zamiejscowy w Siedlcach z 19 stycznia 2007 r., nr 1464/DSi-I-415-1/07/WK.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Podatniczka jako żołnierz zawodowy w 2005 roku otrzymała zasiłek na zagospodarowanie w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej w pierwszym miejscu pełnienia tej służby. Od wypłaconego zasiłku, stanowiącego równowartość jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, zakład pracy jako płatnik naliczył podatek, nie potrącił natomiast składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Czy zasiłek na zagospodarowanie otrzymany przez żołnierzy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym?


ODPOWIEDŹ IZBY


Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.


Zatem, aby kwota otrzymanego przez pracownika zasiłku na zagospodarowanie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania, musi być wypłacona w związku z przeniesieniem służbowym. Świadczy o tym określenie: zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, a dodatkowo potwierdza określenie dotyczące limitu przedmiotowego zwolnienia: do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.


Zatem zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT, nie obejmuje tych podatników, którzy będąc pracownikami otrzymują zasiłki na zagospodarowanie niezwiązane z przeniesieniem służbowym, tak jak ma to miejsce w przypadku żołnierzy zawodowych. Przy czym zwraca się uwagę, że omawiany przepis odnosi się do pracowników, nie zawężając zwolnienia do jednej grupy zawodowej. Stąd też w przypadku pracowników należących do innej grupy zawodowej istnieje możliwość zastosowania przedmiotowego zwolnienia, o ile otrzymują zasiłki na zagospodarowanie w związku z przeniesieniem służbowym.


Z uwagi na fakt, że w rozpatrywanym przypadku cel zwolnienia nie został spełniony, albowiem wypłacony żołnierzowi zasiłek na zagospodarowanie nie jest związany z przeniesieniem służbowym, brak jest podstaw prawnych do uznania, że wypłacany zasiłek na zagospodarowanie przysługujący żołnierzowi po objęciu stanowiska służbowego podlegał zwolnieniu z PIT. Ponadto otrzymany przez podatniczkę zasiłek na zagospodarowanie nie mieści się w zwolnieniach przedmiotowych wynikających z pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK