| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zasiłek dla żołnierza podlega opodatkowaniu

Zasiłek dla żołnierza podlega opodatkowaniu

Zasiłek na zagospodarowanie w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej otrzymany przez żołnierza nie jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystko dlatego, że wypłacony zasiłek nie jest związany z przeniesieniem służbowym. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ośrodek zamiejscowy w Siedlcach z 19 stycznia 2007 r., nr 1464/DSi-I-415-1/07/WK.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Podatniczka jako żołnierz zawodowy w 2005 roku otrzymała zasiłek na zagospodarowanie w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej w pierwszym miejscu pełnienia tej służby. Od wypłaconego zasiłku, stanowiącego równowartość jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, zakład pracy jako płatnik naliczył podatek, nie potrącił natomiast składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Czy zasiłek na zagospodarowanie otrzymany przez żołnierzy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym?


ODPOWIEDŹ IZBY


Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.


Zatem, aby kwota otrzymanego przez pracownika zasiłku na zagospodarowanie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania, musi być wypłacona w związku z przeniesieniem służbowym. Świadczy o tym określenie: zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, a dodatkowo potwierdza określenie dotyczące limitu przedmiotowego zwolnienia: do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.


Zatem zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT, nie obejmuje tych podatników, którzy będąc pracownikami otrzymują zasiłki na zagospodarowanie niezwiązane z przeniesieniem służbowym, tak jak ma to miejsce w przypadku żołnierzy zawodowych. Przy czym zwraca się uwagę, że omawiany przepis odnosi się do pracowników, nie zawężając zwolnienia do jednej grupy zawodowej. Stąd też w przypadku pracowników należących do innej grupy zawodowej istnieje możliwość zastosowania przedmiotowego zwolnienia, o ile otrzymują zasiłki na zagospodarowanie w związku z przeniesieniem służbowym.


Z uwagi na fakt, że w rozpatrywanym przypadku cel zwolnienia nie został spełniony, albowiem wypłacony żołnierzowi zasiłek na zagospodarowanie nie jest związany z przeniesieniem służbowym, brak jest podstaw prawnych do uznania, że wypłacany zasiłek na zagospodarowanie przysługujący żołnierzowi po objęciu stanowiska służbowego podlegał zwolnieniu z PIT. Ponadto otrzymany przez podatniczkę zasiłek na zagospodarowanie nie mieści się w zwolnieniach przedmiotowych wynikających z pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »