| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Alimenty na żonę są zwolnione z podatku

Alimenty na żonę są zwolnione z podatku

Od 1 stycznia 2007 r. alimenty zasądzone na rzecz byłego małżonka są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to dotyczy alimentów do wysokości 700 zł miesięcznie. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmie z 5 lutego 2007 r., nr DD/406-3/07.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatniczka otrzymywała alimenty zasądzone wyrokiem sądu powiatowego. W miejsce alimentów orzeczonych tym wyrokiem, począwszy od 1 stycznia 2004 r. na podstawie ugody zawartej w sądzie rejonowym, podatniczka otrzymuje od byłego męża za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych alimenty w podwyższonej kwocie po 700 zł miesięcznie. Czy alimenty od byłego małżonka otrzymywane w 2007 roku są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia ministra finansów.


Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588) wprowadzono zmiany w ustawie o PIT. Dodany w ustawie w art. 21 ust. 1 nowy pkt 127 zwalnia od podatku dochodowego alimenty: na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny oraz na rzecz innych osób niż dzieci, zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł. Zmiana ta obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 r.

W obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. stanie prawnym i faktycznym alimenty zasądzone przez sąd, otrzymywane przez podatniczkę w 2007 roku, są wolne od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.


Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »