| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Alimenty na żonę są zwolnione z podatku

Alimenty na żonę są zwolnione z podatku

Od 1 stycznia 2007 r. alimenty zasądzone na rzecz byłego małżonka są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to dotyczy alimentów do wysokości 700 zł miesięcznie. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmie z 5 lutego 2007 r., nr DD/406-3/07.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatniczka otrzymywała alimenty zasądzone wyrokiem sądu powiatowego. W miejsce alimentów orzeczonych tym wyrokiem, począwszy od 1 stycznia 2004 r. na podstawie ugody zawartej w sądzie rejonowym, podatniczka otrzymuje od byłego męża za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych alimenty w podwyższonej kwocie po 700 zł miesięcznie. Czy alimenty od byłego małżonka otrzymywane w 2007 roku są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia ministra finansów.


Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588) wprowadzono zmiany w ustawie o PIT. Dodany w ustawie w art. 21 ust. 1 nowy pkt 127 zwalnia od podatku dochodowego alimenty: na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny oraz na rzecz innych osób niż dzieci, zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł. Zmiana ta obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 r.

W obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. stanie prawnym i faktycznym alimenty zasądzone przez sąd, otrzymywane przez podatniczkę w 2007 roku, są wolne od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.


Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »