| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Budowa budynku mieszkalnego z obniżonym VAT

Budowa budynku mieszkalnego z obniżonym VAT

Dla prowadzonej przez podatnika inwestycji określanej jako budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym będzie miała zastosowanie do końca 2007 roku obniżona 7-proc. stawka VAT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 stycznia 2007 r., nr PP-I/443-330/06/ABA.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Podatnik buduje budynek mieszkalny, na parterze którego znajdować się będzie część usługowa. Jaka będzie właściwa stawka podatku od towarów i usług dla prowadzonej inwestycji pod nazwą: budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym?


ODPOWIEDŹ IZBY


Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę VAT w wysokości 7 proc. w odniesieniu do: robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.


Jednocześnie, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to m.in. budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory i domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.


Natomiast od dnia 15 lutego 2005 r. wymienione także w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) budynki zbiorowego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB pod symbolem ex 1130: domy opieki społecznej, budynki internatów i burs szkolnych, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze. Oznacza to, że dla prawidłowego rozpoznania, czy dany budynek jest budynkiem mieszkalnym, należy posłużyć się kwalifikacjami PKOB.


Ponieważ budynek omawiany w naszym przypadku sklasyfikowano w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 „budynki o trzech i więcej mieszkaniach”, jego budowa wraz z przyłączami dotyczącymi tego budynku, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT w terminie do 31 grudnia 2007 r., podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7-proc. VAT.


Jeśli chodzi o roboty budowlane związane z chodnikami, parkingami, określone przez podatnika jako infrastruktura zewnętrzna, to jeśli wskazane prace będą rozliczane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, to wówczas zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 proc.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK