| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Budowa budynku mieszkalnego z obniżonym VAT

Budowa budynku mieszkalnego z obniżonym VAT

Dla prowadzonej przez podatnika inwestycji określanej jako budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym będzie miała zastosowanie do końca 2007 roku obniżona 7-proc. stawka VAT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 stycznia 2007 r., nr PP-I/443-330/06/ABA.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Podatnik buduje budynek mieszkalny, na parterze którego znajdować się będzie część usługowa. Jaka będzie właściwa stawka podatku od towarów i usług dla prowadzonej inwestycji pod nazwą: budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym?


ODPOWIEDŹ IZBY


Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę VAT w wysokości 7 proc. w odniesieniu do: robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.


Jednocześnie, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to m.in. budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory i domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.


Natomiast od dnia 15 lutego 2005 r. wymienione także w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) budynki zbiorowego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB pod symbolem ex 1130: domy opieki społecznej, budynki internatów i burs szkolnych, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze. Oznacza to, że dla prawidłowego rozpoznania, czy dany budynek jest budynkiem mieszkalnym, należy posłużyć się kwalifikacjami PKOB.


Ponieważ budynek omawiany w naszym przypadku sklasyfikowano w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 „budynki o trzech i więcej mieszkaniach”, jego budowa wraz z przyłączami dotyczącymi tego budynku, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT w terminie do 31 grudnia 2007 r., podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7-proc. VAT.


Jeśli chodzi o roboty budowlane związane z chodnikami, parkingami, określone przez podatnika jako infrastruktura zewnętrzna, to jeśli wskazane prace będą rozliczane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, to wówczas zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 proc.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK