| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy warunkiem korzystania z odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej jest posiadanie aktu notarialnego

Czy warunkiem korzystania z odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej jest posiadanie aktu notarialnego

Czy pierwszych odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej można dokonać dopiero w zeznaniu za rok podatkowy, w którym Podatnik otrzyma akt notarialny? - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 19 października 2006 r., nr 1437/ZI/423/330/JS/06.

oraz 6-7 o treści:
6) odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodami wystawionymi przez bank i nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku oraz że nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
7) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczonych na:
- zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę budynku mieszkalnego,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia,
- systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo- -kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową
- zostały spełnione.
 

Natomiast, w myśl art. 26b ust. 2 pkt 5, odliczenie, o którym mowa wyżej, stosuje się, jeżeli do zeznania podatkowego składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik dołączy oświadczenie według określonego wzoru (PIT-2K) o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją. Zatem w przedmiotowej sprawie niezbędne jest ustalenie, za który rok przysługiwać Pani będzie pierwsze odliczenie, a w konsekwencji, za który rok do zeznania podatkowego należy dołączyć PIT-2K.

Stosownie do 26b ust. 5 ustawy, pierwszego odliczenia odsetek można dokonać dopiero w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym dana inwestycja została zakończona.

Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że ustawodawca wiąże możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej od zakończenia inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, na której sfinansowanie kredyt został udzielony. Niezbędne jest więc potwierdzenie jej zakończenia. W przypadku zakupu lokalu mieszkalnego potwierdzeniem zakończenia inwestycji jest umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Ponadto należy podkreślić, że zgodnie z art. 26b ust. 6 i 7 odsetki, które zostały zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem, mogą być odliczone od dochodu za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki, lub też w roku podatkowym bezpośrednio następującym po tym roku. Wówczas odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.
 

Katarzyna Wojciechowska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »