| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy warunkiem korzystania z odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej jest posiadanie aktu notarialnego

Czy warunkiem korzystania z odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej jest posiadanie aktu notarialnego

Czy pierwszych odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej można dokonać dopiero w zeznaniu za rok podatkowy, w którym Podatnik otrzyma akt notarialny? - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 19 października 2006 r., nr 1437/ZI/423/330/JS/06.

oraz 6-7 o treści:
6) odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodami wystawionymi przez bank i nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku oraz że nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
7) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczonych na:
- zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę budynku mieszkalnego,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia,
- systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo- -kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową
- zostały spełnione.
 

Natomiast, w myśl art. 26b ust. 2 pkt 5, odliczenie, o którym mowa wyżej, stosuje się, jeżeli do zeznania podatkowego składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik dołączy oświadczenie według określonego wzoru (PIT-2K) o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją. Zatem w przedmiotowej sprawie niezbędne jest ustalenie, za który rok przysługiwać Pani będzie pierwsze odliczenie, a w konsekwencji, za który rok do zeznania podatkowego należy dołączyć PIT-2K.

Stosownie do 26b ust. 5 ustawy, pierwszego odliczenia odsetek można dokonać dopiero w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym dana inwestycja została zakończona.

Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że ustawodawca wiąże możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej od zakończenia inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, na której sfinansowanie kredyt został udzielony. Niezbędne jest więc potwierdzenie jej zakończenia. W przypadku zakupu lokalu mieszkalnego potwierdzeniem zakończenia inwestycji jest umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Ponadto należy podkreślić, że zgodnie z art. 26b ust. 6 i 7 odsetki, które zostały zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem, mogą być odliczone od dochodu za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki, lub też w roku podatkowym bezpośrednio następującym po tym roku. Wówczas odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.
 

Katarzyna Wojciechowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK