| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy warunkiem korzystania z odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej jest posiadanie aktu notarialnego

Czy warunkiem korzystania z odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej jest posiadanie aktu notarialnego

Czy pierwszych odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej można dokonać dopiero w zeznaniu za rok podatkowy, w którym Podatnik otrzyma akt notarialny? - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 19 października 2006 r., nr 1437/ZI/423/330/JS/06.


Stan faktyczny

W sierpniu 2005 roku Podatniczka zawarła z firmą developerską umowę przedwstępną ustanowienia odrębnej własności lokalu. Odbiór lokalu miał być dokonany 15 września 2006 roku. Zgodnie z umową podpisanie aktu notarialnego miało nastąpić do końca grudnia 2006 roku.

Stanowisko US

Stosownie do art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania w Polsce na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Warunki skorzystania z ww. ulgi zostały określone w ust. 2 powołanego wyżej przepisu.
 

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że warunki uprawniające do skorzystania z ulgi, wymienione w art. 26b ust. 2 pkt 1-4 w brzmieniu:
1) kredyt (pożyczka) został udzielny podatnikowi po 1 stycznia 2002 r.,
2) kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 ustawy,
3) inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
4) inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, których budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji związanej między innymi z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej - została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »