| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak dokumentować przemieszczenie towarów zaimportowanych do innego państwa członkowskiego

Jak dokumentować przemieszczenie towarów zaimportowanych do innego państwa członkowskiego

Podatnicy VAT często importują towary do Hamburga (Niemcy) ze względu na możliwość skorzystania ze zwolnienia tego importu z VAT. Problemy pojawiają się jednak w związku z rozliczeniem podatkowym przemieszczenia tego towaru do Polski oraz udokumentowania tej transakcji, co z kolei wiąże się z terminem powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.


W sprawie tej organy podatkowe wydają niespójne stanowiska. Najczęściej jednak uznają, że przemieszczenie towarów na teren Polski jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Takie stanowisko wyraził także Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze. Uznał również, że przedstawiciel podatkowy dokonujący rozliczeń w Hamburgu nie musi wystawiać faktury VAT. Izba skarbowa nie odniosła się jednak wprost do problemu powstania obowiązku podatkowego w WNT. Ograniczyła się tylko do powołania przepisów.Interpretując te przepisy, należy stwierdzić, że w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów termin wystawienia faktury przez dostawcę decyduje o terminie powstania obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy dostawcą (i wystawcą faktury) jest podatnik podatku od wartości dodanej. Dostawca z Chin takim podatnikiem nie jest. Dlatego też obowiązek podatkowy nie powinien powstawać w terminie wystawienia faktury przez kontrahenta z Chin, tylko 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Takie stanowisko zajął Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź Bałuty w piśmie, nr I USB III/436/50/2005/KK, z 8 lipca 2005 r. Fragment stanowiska Izby Skarbowej w Zielonej Górze przedstawiamy poniżej.(...) Z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, że przywóz towarów z państwa trzeciego nastąpił na terytorium Niemiec. Odprawa celna i dopuszczenie towaru nastąpiło na terytorium Wspólnoty w porcie w Hamburgu. Zgłoszenia towarów do odprawy celnej przez objęcie towarów procedurą o kodzie „42” dokonał ustanowiony przedstawiciel fiskalny w imieniu podatnika. Na podstawie tej procedury towar został zwolniony od podatku VAT z tytułu dokonanego importu, a następnie nastąpiło jego przemieszczenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Zatem przywóz towarów z państwa trzeciego na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju - co ma miejsce w niniejszym przypadku - w rozumieniu przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi importu towarów na terytorium Polski.


Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK