| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Odsetki od odszkodowania są opodatkowane

Odsetki od odszkodowania są opodatkowane

Odszkodowanie przyznane przez sąd na podstawie przepisów kodeksu pracy jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast odsetki z tytułu opóźnień w wypłacie zasądzonego odszkodowania nie korzystają z takiego zwolnienia i należy wykazać je w zeznaniu podatkowym. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu z 13 lutego 2007 r., nr 1463/DRa-I/418/1/07/EG.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Przedmiotem postępowania był pozew podatniczki o uznanie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy za bezskuteczne. Prawomocnym wyrokiem sąd okręgowy zmienił wyrok sądu I instancji i uznał wypowiedzenie zmieniające za naruszające prawo. Ponadto sąd stwierdził, że nie istnieją możliwości przywrócenia podatniczki do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko i w związku z tym na podstawie art. 47 kodeksu pracy zasądził na jej rzecz odszkodowanie wraz z odsetkami. Czy takie odszkodowanie wraz z odsetkami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


ODPOWIEDŹ IZBY


Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem: określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę; odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym; odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji; odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą; odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali podatkowej; odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.


W związku z tym zasądzone przez sąd odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę wolne jest od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 3 ustawy o PIT - jako odszkodowanie przyznane na podstawie przepisów kodeks pracy.


Jednocześnie odsetki od przedmiotowego odszkodowania zasądzone na rzecz podatniczki nie korzystają ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT. Powołany przepis zwalnia od podatku dochodowego odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy czy z emerytury lub renty. Wypłacone odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie odszkodowania nie stanowią odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i świadczeń ze stosunku pracy, są natomiast źródłem przychodu określonym w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, a zatem należy je wykazać w zeznaniu podatkowym wraz z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym i opodatkować na zasadach ogólnych.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK