| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Spółdzielnia uczniowska nie płaci podatku

Spółdzielnia uczniowska nie płaci podatku

Spółdzielnia uczniowska prowadzona przez uczniów w ramach struktury szkoły jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych. - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie (nr PP/423-1/07).


Urząd Skarbowy w Hrubieszowie rozstrzygnął kwestię, czy działalność spółdzielni uczniowskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W gimnazjum zawiązano spółdzielnię uczniowską w celu prowadzenia sklepiku szkolnego. Działalność w tym zakresie rozpoczęto 10 stycznia 2007 r. Dochody z tej działalności przekazywane będą na cele szkolne oraz pomoc uczniom z ubogich rodzin (dofinansowanie wycieczek szkolnych, zakup podręczników itp.). Zdaniem spółdzielni jej działalność jest zwolniona z CIT. Stanowisko to potwierdził Urząd Skarbowy w Hrubieszowie.


Jeżeli w ramach struktury organizacyjnej szkoły publicznej są prowadzone przez uczniów spółdzielnie uczniowskie, które nie mają odrębnego bytu prawnego, to nie są one podatnikami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 54 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT).


Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT szkoły (jednostki budżetowe) są zwolnione podmiotowo z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zwolnieniem tym objęte są łącznie również funkcjonujące w ramach struktury organizacyjnej szkoły sklepiki szkolne. Wobec tego na spółdzielni nie ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji do celów podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK