| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak ustalić moment uzyskania przychodu w 2007 r.

Jak ustalić moment uzyskania przychodu w 2007 r.

Określenie w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kilku zdarzeń z którymi ustawa wiąże powstanie przychodu z działalności gospodarczej, nie oznacza, że „podatnik ma wybór co do momentu rozpoznania przychodu.” Datę powstania przychodu określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i wiążę tę datę z zaistnieniem danego zdarzenia.


Zdarzeniem tym jest np. dzień wydania rzeczy albo dzień wystawienia faktury, z tym, że dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej. Jeżeli zdarzeniem tym był dzień wydania rzeczy, to przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, natomiast bez znaczenia dla daty powstania przychodu pozostaje późniejszy dzień wystawienia faktury na okoliczność wydania tej rzeczy.KOMENTARZ EKSPERTA
Wątpliwości w interpretacji art. 14 ust. 1c updof regulującego moment powstania przychodu dotyczą użytego w nim sformułowania „nie później niż”.  Można mieć wątpliwości jak postąpić w sytuacji, gdy w jednym miesiącu miało miejsce wydanie towaru, a w drugim wystawienie faktury. Jeśli przychód powstaje w dniu wydania towaru, ale nie później niż w dacie wystawienia faktury, można by sądzić, że przychód można wykazać w dacie wystawienia faktury. Wyrażenie „nie później niż” zostało użyte m.in. w art. 9a ust. 2 updof, gdzie oznacza rozłożenie w czasie podjęcia decyzji o wyborze podatku liniowego i jej odpowiedniego zgłoszenia.

W odpowiedzi Ministerstwo wskazało, że moment powstania przychodu wiąże się z powstaniem określonego zdarzenia. Dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej, np. dzień wydania rzeczy, wykonania usługi, wystawienia faktury, uregulowania należności. Należy przyjąć, że tak właśnie jest, chociaż przepis brzmi niejasno. Podkreślono również, że podatnik nie ma wyboru w momencie rozpoznania przychodu. Zdaniem Ministerstwa zwrot „nie później niż” użyty w ww. art. 9a ust. 2 updof oznacza zaś coś zupełnie innego, ponieważ dotyczy innych kwestii.

Interpretację skomentowała
Ewa Leszczyńska
ekspert podatkowy

PYTANIE

W związku z wątpliwościami jak należy interpretować przepis art. 14 updof i rozliczać przychody w 2007 r. Redakcja Monitora księgowego zapytała Ministerstwo Finansów o stanowisko w tej sprawie. Poniżej prezentujemy odpowiedź MF z 2 lutego 2007 r. (nr pisma MB8/ 48 /2007) opublikowaną w Mk nr 4/2007. INTERPRETACJA MINISTERSTWA FINANSÓW - ARGUMENTACJA

W odpowiedzi na pytanie Redakcji w sprawie daty powstania przychodów w działalności gospodarczej, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.


Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób  fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), zmieniono przepisy dotyczące daty powstania przychodu w działalności gospodarczej. Jako zasadę przyjęto, iż przychód należny powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabowska

CFO - Omega Code

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK