REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić moment uzyskania przychodu w 2007 r.

REKLAMA

Określenie w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kilku zdarzeń z którymi ustawa wiąże powstanie przychodu z działalności gospodarczej, nie oznacza, że „podatnik ma wybór co do momentu rozpoznania przychodu.” Datę powstania przychodu określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i wiążę tę datę z zaistnieniem danego zdarzenia.

Zdarzeniem tym jest np. dzień wydania rzeczy albo dzień wystawienia faktury, z tym, że dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej. Jeżeli zdarzeniem tym był dzień wydania rzeczy, to przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, natomiast bez znaczenia dla daty powstania przychodu pozostaje późniejszy dzień wystawienia faktury na okoliczność wydania tej rzeczy.

KOMENTARZ EKSPERTA
Wątpliwości w interpretacji art. 14 ust. 1c updof regulującego moment powstania przychodu dotyczą użytego w nim sformułowania „nie później niż”.  Można mieć wątpliwości jak postąpić w sytuacji, gdy w jednym miesiącu miało miejsce wydanie towaru, a w drugim wystawienie faktury. Jeśli przychód powstaje w dniu wydania towaru, ale nie później niż w dacie wystawienia faktury, można by sądzić, że przychód można wykazać w dacie wystawienia faktury. Wyrażenie „nie później niż” zostało użyte m.in. w art. 9a ust. 2 updof, gdzie oznacza rozłożenie w czasie podjęcia decyzji o wyborze podatku liniowego i jej odpowiedniego zgłoszenia.

W odpowiedzi Ministerstwo wskazało, że moment powstania przychodu wiąże się z powstaniem określonego zdarzenia. Dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej, np. dzień wydania rzeczy, wykonania usługi, wystawienia faktury, uregulowania należności. Należy przyjąć, że tak właśnie jest, chociaż przepis brzmi niejasno. Podkreślono również, że podatnik nie ma wyboru w momencie rozpoznania przychodu. Zdaniem Ministerstwa zwrot „nie później niż” użyty w ww. art. 9a ust. 2 updof oznacza zaś coś zupełnie innego, ponieważ dotyczy innych kwestii.

Interpretację skomentowała
Ewa Leszczyńska
ekspert podatkowy

PYTANIE
W związku z wątpliwościami jak należy interpretować przepis art. 14 updof i rozliczać przychody w 2007 r. Redakcja Monitora księgowego zapytała Ministerstwo Finansów o stanowisko w tej sprawie. Poniżej prezentujemy odpowiedź MF z 2 lutego 2007 r. (nr pisma MB8/ 48 /2007) opublikowaną w Mk nr 4/2007. 

INTERPRETACJA MINISTERSTWA FINANSÓW - ARGUMENTACJA
W odpowiedzi na pytanie Redakcji w sprawie daty powstania przychodów w działalności gospodarczej, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.
Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób  fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), zmieniono przepisy dotyczące daty powstania przychodu w działalności gospodarczej. Jako zasadę przyjęto, iż przychód należny powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c).

Określenie w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kilku zdarzeń z którymi ustawa wiąże powstanie przychodu z działalności gospodarczej, nie oznacza, że „podatnik ma wybór co do momentu rozpoznania przychodu.” Datę powstania przychodu określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i wiążę tę datę z zaistnieniem danego zdarzenia. Zdarzeniem tym jest np. dzień wydania rzeczy albo dzień wystawienia faktury, z tym, że dla powstania przychodu z działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej. Jeżeli zdarzeniem tym był dzień wydania rzeczy, to przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, natomiast bez znaczenia dla daty powstania przychodu pozostaje późniejszy dzień wystawienia faktury na okoliczność wydania tej rzeczy.

Przychód z działalności gospodarczej powstaje tylko jeden raz. Skoro ustawa wiąże powstanie przychodu z dniem wydania rzeczy, to przychód ten nie może powstać drugi raz w dniu wystawienia faktury, ponieważ powstał w dniu wydania rzeczy. W konsekwencji, jeżeli wydanie towaru nastąpiło w dniu 29 stycznia, to przychód powstał w tym dniu, a nie w dniu 2 lutego, kiedy podatnik wystawił fakturę odnoszącą się do tego zdarzenia. Dzień wystawienia faktury byłby dniem powstania przychodu, jeżeli faktura zostałaby wystawiona dnia 29 stycznia, a wydanie towaru nastąpiłoby 2 lutego, ponieważ przychód nie może powstać później niż w dniu wystawienia faktury.

Zauważyć należy, że określenie nie później niż, funkcjonowało w przepisach określających datę powstania przychodu z działalności gospodarczej również w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Stosownie do art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychód z działalności gospodarczej powstawał w dniu wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie
stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Nie oznaczało to jednak, że podatnik miał prawo wyboru rozpoznania przychodu z działalności gospodarczej. Podatnik nie mógł uznać, że przychód ten powstał albo w dniu wystawienia faktury, albo w ostatnim dniu miesiąca, w którym np. wydano rzecz. Tym samym, jeżeli wydanie towaru nastąpiło np. w dniu 5 stycznia, a wystawienie faktury w dniu 7 stycznia, to przychód powstał w dniu 7 stycznia; podatnik nie mógł rozpoznać przychodu w ostatnim dniu miesiąca tj. 31 stycznia.

Dla interpretacji przepisów dotyczących daty powstania przychodu z działalności gospodarczej nieuzasadnione jest odwoływanie się do przepisów określających termin wyboru opodatkowania według 19% stawki przez podatników rozpoczynających prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego. Przepisy te regulują odrębne materie i z uwzględnieniem ich różnorodności, należy je interpretować.

Pismo MF podpisała
Zofia Ogińska
Zastępca Dyrektora Biura Ministra

Źródło: Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 2 lutego (nr pisma MB8/ 48 /2007) na pytanie Redakcji Monitora księgowego
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA