| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kto nadal może korzystać z ulgi odsetkowej

Kto nadal może korzystać z ulgi odsetkowej

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku z 22 grudnia 2006 r., nr PDF-III-415/28/06


INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Podatniczka ma prawo w ramach tzw. praw nabytych do odliczenia od podatku za 2006 rok 30 % dokonanej do dnia 20.12.2006 r. wpłaty incydentalnej w kwocie 30.000,00 zł (tj. kwoty odliczenia w wysokości 9.000,00 zł), z zachowaniem wyznaczonego limitu dużej ulgi budowlanej, którego wysokość wynosi 35.910,00 zł. Odliczenie jest możliwe pod warunkiem, że umowa o kredyt kontraktowy została zawarta przed 01.01.2002r. i dokonano do końca 2001 r. wpłaty na rachunek otwarty w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, oraz że warunki umowy przewidują wpłaty incydentalne. Ponadto z warunków umowy musi wynikać, iż jest ona zawarta do dnia, w którym Podatniczka zamierzała dokonać wpłaty incydentalnej tj. do dnia 20.12.2006 r. W świetle powołanych przepisów Podatniczka ma również prawo odliczyć w latach następnych, aż do całkowitego wykorzystania, odliczenia które nie znalazły pokrycia w podatku za dany rok podatkowy.

KOMENTARZ EKSPERTA
Z końcem 2001 r. w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych została zlikwidowana tzw. duża ulga mieszkaniowa (w tym - odliczanie od podatku wydatków na kontynuację oszczędzania w kasach mieszkaniowych). Ustawodawca zagwarantował jednak podatnikom prawo do odliczenia wydatków na kontynuację oszczędzania na zasadach, jakie obowiązywały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2001 r. na zasadzie praw nabytych. Warunkiem kontynuacji oszczędzania w kasie mieszkaniowej i dokonywania odliczeń od podatku było zawarcie umowy o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową do końca 2001 r. oraz dokonanie na rachunek wpłaty przewidzianej umową, a także kontynuowanie inwestycji w tym zakresie w roku podatkowym 2002 oraz następnych, na które została zawarta umowa.
Warunki te należy uznać za spełnione również w przypadku dokonywania wpłat incydentalnych w okresie obowiązywania umowy, jeśli zostały one w tej umowie przewidziane.
Z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową można pomniejszyć podatek o 30% wydatków na ten cel, ale nie więcej niż 6 % kwoty będącej bazą do wyznaczenia limitu dużej ulgi budowlanej (w 2001 r. limit ten stanowił kwotę 30 590 zł natomiast w 2002 r. i latach następnych ze względu na kwotę bazową wynoszącą 189 000 zł limit nie może przekroczyć w sumie 35 910 zł). Ponadto podatnicy, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe oraz systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, mają prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Dlatego organ podatkowy postąpił prawidłowo potwierdzając podatniczce prawo do dokonywania odliczeń za 2006 r. (w granicach obowiązującego limitu) z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej w sytuacji dokonania wpłaty incydentalnej w okresie obowiązywania umowy na zasadach w niej przewidzianych. Ponieważ interpretacja dotyczy przepisów, które co prawda zostały uchylone, ale mają zastosowanie w przypadku podatników korzystających z odliczeń na zasadzie praw nabytych, to zachowuje ona swoją aktualność również w 2007 r.

Interpretację skomentowała
Anna Welsyng
radca prawny, doradca podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »