| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kto nadal może korzystać z ulgi odsetkowej

Kto nadal może korzystać z ulgi odsetkowej

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku z 22 grudnia 2006 r., nr PDF-III-415/28/06


INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Podatniczka ma prawo w ramach tzw. praw nabytych do odliczenia od podatku za 2006 rok 30 % dokonanej do dnia 20.12.2006 r. wpłaty incydentalnej w kwocie 30.000,00 zł (tj. kwoty odliczenia w wysokości 9.000,00 zł), z zachowaniem wyznaczonego limitu dużej ulgi budowlanej, którego wysokość wynosi 35.910,00 zł. Odliczenie jest możliwe pod warunkiem, że umowa o kredyt kontraktowy została zawarta przed 01.01.2002r. i dokonano do końca 2001 r. wpłaty na rachunek otwarty w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, oraz że warunki umowy przewidują wpłaty incydentalne. Ponadto z warunków umowy musi wynikać, iż jest ona zawarta do dnia, w którym Podatniczka zamierzała dokonać wpłaty incydentalnej tj. do dnia 20.12.2006 r. W świetle powołanych przepisów Podatniczka ma również prawo odliczyć w latach następnych, aż do całkowitego wykorzystania, odliczenia które nie znalazły pokrycia w podatku za dany rok podatkowy.

KOMENTARZ EKSPERTA
Z końcem 2001 r. w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych została zlikwidowana tzw. duża ulga mieszkaniowa (w tym - odliczanie od podatku wydatków na kontynuację oszczędzania w kasach mieszkaniowych). Ustawodawca zagwarantował jednak podatnikom prawo do odliczenia wydatków na kontynuację oszczędzania na zasadach, jakie obowiązywały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2001 r. na zasadzie praw nabytych. Warunkiem kontynuacji oszczędzania w kasie mieszkaniowej i dokonywania odliczeń od podatku było zawarcie umowy o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową do końca 2001 r. oraz dokonanie na rachunek wpłaty przewidzianej umową, a także kontynuowanie inwestycji w tym zakresie w roku podatkowym 2002 oraz następnych, na które została zawarta umowa.
Warunki te należy uznać za spełnione również w przypadku dokonywania wpłat incydentalnych w okresie obowiązywania umowy, jeśli zostały one w tej umowie przewidziane.
Z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową można pomniejszyć podatek o 30% wydatków na ten cel, ale nie więcej niż 6 % kwoty będącej bazą do wyznaczenia limitu dużej ulgi budowlanej (w 2001 r. limit ten stanowił kwotę 30 590 zł natomiast w 2002 r. i latach następnych ze względu na kwotę bazową wynoszącą 189 000 zł limit nie może przekroczyć w sumie 35 910 zł). Ponadto podatnicy, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe oraz systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, mają prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Dlatego organ podatkowy postąpił prawidłowo potwierdzając podatniczce prawo do dokonywania odliczeń za 2006 r. (w granicach obowiązującego limitu) z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej w sytuacji dokonania wpłaty incydentalnej w okresie obowiązywania umowy na zasadach w niej przewidzianych. Ponieważ interpretacja dotyczy przepisów, które co prawda zostały uchylone, ale mają zastosowanie w przypadku podatników korzystających z odliczeń na zasadzie praw nabytych, to zachowuje ona swoją aktualność również w 2007 r.

Interpretację skomentowała
Anna Welsyng
radca prawny, doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK