REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zorganizowanie targów dla podmiotów z krajów UE podlega opodatkowaniu VAT w Polsce

REKLAMA

Interpretacja Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 22 grudnia 2006 r., nr II US-II/443/105/2006

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA

Usługi świadczone w zakresie organizowania targów i wystaw są związane z konkretną nieruchomością - miejscem świadczenia będzie odpowiednio miejsce położenia nieruchomości, a więc w omawianym przypadku terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem opodatkowanie tych czynności wykonanych na rzecz kontrahentów z krajów członkowskich UE będzie następowało w Polsce wg stawki obowiązującej w Polsce.

Kompleksowe usługi związane z organizowaniem targów i wystaw są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.87.15, jako "usługi w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów". Obejmują one swoim zakresem usługę główną, jaką jest wynajęcie powierzchni oraz szereg różnorodnych usług, (jak np. wykonanie nośników informacji i reklamy, montaż i demontaż stoiska targowego, wyposażenie stoisk w przyłącza prądowe, wodne, telefoniczne), które z racji powiązania z usługą główną powinny być traktowane jako usługi związane z nieruchomością.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania wśród świadczonych przez podatnika usług związanych z organizacją targów i wystaw znajduje się wraz z innymi usługami, wynajem powierzchni wystawienniczej, zatem całą usługę należy potraktować jako usługę kompleksową, której przeważającym elementem jest wynajem nieruchomości, co oznacza, że wszystkie usługi towarzyszące należy opodatkować w ten sam sposób, jak usługę główną. Ponieważ usługą główną w tym wypadku jest "wynajem powierzchni", to usługę w całości należy potraktować jako usługę związaną z nieruchomościami.

KOMENTARZ EKSPERTA

Stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe, gdyż usługi zorganizowania targów, jak wspomniał organ podatkowy obejmują swoim zakresem usługę główną, jaką jest wynajęcie powierzchni oraz szereg różnorodnych usług, (jak np. wykonanie nośników informacji i reklamy, montaż i demontaż stoiska targowego, wyposażenie stoisk w przyłącza prądowe, wodne, telefoniczne). Dlatego należy uznać je za usługi związane z nieruchomością, których miejsce świadczenia znajduje się w miejscu gdzie jest położona. Usługi głównej i usług dodatkowych nie można rozdzielić, a usługi dodatkowe nie istniałby, gdyby nie była świadczona usługa główna. Ponadto o zaliczeniu danej usługi jako związanej z nieruchomościami nie może decydować symbol Klasyfikacji PKWiU. Zasady ustalenia miejsca świadczenia usług związanych z organizacją targów wzbudza wiele kontrowersji.

Część organów podatkowych uznaje, że w związku z tym że usługi związane z organizacją wystaw, targów i kongresów - sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 74.84.15, zastosowanie będzie miała ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług, wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Czyli jest to miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności.

Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT

STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej organizuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej targi i wystawy dla wystawców krajowych oraz dla wystawców z krajów członkowskich UE. Jak wynika z treści pisma organizacja targów polega na złożeniu wielu usług w jedno przedsięwzięcie. W ramach tego przedsięwzięcia podatnik wykonuje następujące czynności: przygotowanie tematu targów, rozesłanie zaproszeń do ewentualnych wystawców, wynajęcie hali wystawowej, podzielenie hali na stanowiska, wyposażenie stoisk, zapewnienie ochrony, zapewnienie nagłośnienia, konferansjerki i reklamy ogólnotargowej, wydanie biuletynu targowego z prezentacją uczestników, organizacja konkursu targowego i zapewnienie nagród, wydanie rautu na zakończenie targów, demontaż stoisk i posprzątanie hal.

Wątpliwość i pytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług tych czynności dla uczestnika targów z kraju UE.

Według oceny Podatnika zorganizowanie stoiska na targach dla podatników z krajów członkowskich UE jest usługą reklamową, a w związku z tym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, ponieważ miejscem świadczenia usług reklamowych jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności (zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT).

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dnia 3.11.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym stwierdził, dokonując oceny prawnej stanowiska Podatnika zawartego w pismach wymienionych powyżej, że jest ono nieprawidłowe.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonując oceny prawnej tak zaprezentowanego stanowiska stwierdził, co następuje:
W myśl przepisu art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. Wyjątki od tej generalnej zasady zostały zawarte w art. 27 ust. 2-6 oraz 28 ustawy o VAT. Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego- miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Kompleksowe usługi związane z organizowaniem targów i wystaw są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.87.15, jako "usługi w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów". Obejmują one swoim zakresem usługę główną, jaką jest wynajęcie powierzchni oraz szereg różnorodnych usług, (jak np. wykonanie nośników informacji i reklamy, montaż i demontaż stoiska targowego, wyposażenie stoisk w przyłącza prądowe, wodne, telefoniczne), które z racji powiązania z usługą główną powinny być traktowane jako usługi związane z nieruchomością. W sprawie będącej przedmiotem zapytania wśród świadczonych przez podatnika usług związanych z organizacją targów i wystaw znajduje się wraz z innymi usługami, wynajem powierzchni wystawienniczej, zatem całą usługę należy potraktować jako usługę kompleksową, której przeważającym elementem jest wynajem nieruchomości, co oznacza, że wszystkie usługi towarzyszące należy opodatkować w ten sam sposób, jak usługę główną. Ponieważ usługą główną w tym wypadku jest "wynajem powierzchni", to usługę w całości należy potraktować jako usługę związaną z nieruchomościami.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne oraz fakt, iż usługi świadczone w zakresie organizowania targów i wystaw są związane z konkretną nieruchomością, tut. organ podatkowy stwierdza, iż miejscem świadczenia będzie odpowiednio miejsce położenia nieruchomości, a więc w omawianym przypadku terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem opodatkowanie tych czynności wykonanych na rzecz kontrahentów z krajów członkowskich UE będzie następowało w Polsce wg stawki obowiązującej w Polsce.

Reasumując tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika, iż usługi organizowania targów i wystaw obejmujących w swym zakresie wynajem powierzchni wystawienniczej należy zaliczyć do usług reklamowych i w związku z tym uznać, że nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce, jeśli nabywcą tej usługi jest podatnik z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. W analizowanej sprawie znajduje zastosowanie przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, a nie jak twierdzi Podatnik art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA