| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Sprzedaż używanej maszyny rolniczej

Sprzedaż używanej maszyny rolniczej

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 14 grudnia 2006 r., sygn. PP-I/44071-21/06/TŁ


Pytanie:

Czy można zastosować zwolnienia z podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży używanej maszyny rolniczej, na którą obowiązywała stawka 0 proc. VAT?

Stan faktyczny i stanowisko podatnika:

Spółka z o.o. zamierza sprzedać używaną maszynę rolniczą, zakupioną w 1995 r., na którą obowiązywała wówczas stawka 0 proc. VAT. Wątpliwości spółki dotyczą możliwości zastosowania dla tej transakcji zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.). Zdaniem spółki, przy nabyciu tej maszyny nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a zatem spełnione zostały przesłanki z powyższego przepisu.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Od 1 maja 2004 r. dostawa maszyn rolniczych podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT (22 proc.). Jednakże - stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 - zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się - w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 - m.in. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. A zatem, aby dostawę towarów można było zwolnić z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, spełnione muszą być łącznie dwie przesłanki:
1) okres używania przez podatnika dokonującego dostawy tych towarów wynosi co najmniej pół roku oraz
2) w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z opisanego przez spółkę stanu faktycznego wynika, że w momencie zakupu maszyny rolniczej nie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż towar ten nie był wykorzystywany do sprzedaży opodatkowanej. Jednocześnie kombajn ten był używany przez podatnika co najmniej pół roku. Należy zatem stwierdzić, że do sprzedaży przedmiotowego kombajnu zbożowego spółka może zastosować zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.
(...)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »