| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > W odziedziczonym lokalu trzeba mieszkać pięć lat

W odziedziczonym lokalu trzeba mieszkać pięć lat

Przekazanie w darowiźnie nabytego wcześniej udziału we współwłasności budynku nie spowoduje utraty prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn, jeśli osoba przekazująca darowiznę będzie mieszkać w zbywanym domu przez pięć lat. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Łukowie z 2 marca 2007 r. nr PO/435/1/2007.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatniczka nabyła w 2006 roku w drodze dziedziczenia testamentowego (postanowienie sądu) udział wynoszący 1/2 części we współwłasności nieruchomości rolnej, zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Złożyła ona w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe i oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania z ulgi z podatku. Podatniczka zamierza przekazać w formie darowizny nabyty udział we współwłasności nieruchomości swojej córce, ale będzie nadal zamieszkiwała w zbytym domu.


Czy przekazanie w drodze darowizny nabytego w spadku udziału spowoduje utratę prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału w spółdzielni mieszkaniowej: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze: spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej, spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej (sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy) - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczajacej 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.


Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku, wymieniona ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają warunki określone w ustawie, w tym między innymi, gdy będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez pięć lat: od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku lub od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.


Z art. 16 ust. 7 ustawy wynika, że nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.


Omawiana ulga przysługuje osobom, którym nabyty budynek lub lokal mieszkalny będzie służył bezpośredniemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Oznacza to, że powinien być spełniony podstawowy warunek zamieszkiwania przez nabywcę w nabytym budynku (lokalu) przez pięć lat. Przepisy nie nakładają na korzystającego z ulgi obowiązku utrzymywania tytułu prawnego do nabytego budynku lub lokalu. Jeżeli zatem nabywca budynku lub lokalu będzie nadal w nim zamieszkiwał, ale zbędzie go przed upływem pięć lat, nie utraci przedmiotowej ulgi.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK