| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy sprzedaż samochodu po wymontowaniu z niego tzw. kratki jest zwolniona z VAT

Czy sprzedaż samochodu po wymontowaniu z niego tzw. kratki jest zwolniona z VAT

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z 12 grudnia 2006 r., nr US III/443-44/06Przy nabyciu przedmiotowego samochodu, jak poinformowała podatniczka, przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości, na podstawie obowiązujących w 2000 r. przepisów ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Tak więc § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. nie będzie miał zastosowania, ponieważ dotyczy on jak cytowano powyżej dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 60% - nie więcej jednak niż 6 000 zł.Nie będzie miał również zastosowania powoływany przez Wnioskującą art. 91 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, ponieważ w myśl art. 163 ust. 2 tej ustawy w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1.05.2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).


Zdaniem tut. organu pomimo zmiany statusu z ciężarowego na osobowy, przedmiotowy pojazd wciąż pozostaje tym samym towarem, w stosunku do którego przy jego nabyciu, przysługiwało Wnioskującej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tak więc, sprzedaż powyższego samochodu będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług stawką podatku w wysokości 22%.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »