| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Renta wyrównawcza zwolniona z podatku

Renta wyrównawcza zwolniona z podatku

Podatnik, któremu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca rentę wyrównawczą wskutek wypadku samochodowego, nie musi płacić od niej PIT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2007 r. (nr PB I-3/4117/IN-6/US/2007/ACH).


Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła kwestię opodatkowania PIT renty wyrównawczej z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobistych, otrzymywanej na skutek wypadku samochodowego.


Na podstawie ugody sądowej z 1996 roku towarzystwo ubezpieczeń wypłaca podatnikowi rentę wyrównawczą z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobistych na skutek wypadku samochodowego, jakiemu uległ w 1993 roku. Zgodnie z tą ugodą wysokość przyznanej renty wyliczana jest w oparciu o publikacje GUS przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z ostatniego kwartału, zwiększone wskaźnikiem 1,5 i zmniejszone o otrzymywaną rentę lub emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem podatnika otrzymywane świadczenie nie podlega PIT.


Opinię podatnika podzielił naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, który stwierdził, że otrzymywana przez podatnika renta wyrównawcza korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Również Izba Skarbowa w Łodzi potwierdziła stanowisko urzędu, że renta wyrównawcza nie podlega opodatkowaniu. Ponadto w analizowanym przypadku samo świadczenie pieniężne w postaci renty wyrównawczej nie zostało opodatkowane - od tego świadczenia nie jest pobierany przez towarzystwo ubezpieczeniowe podatek.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »