| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Renta wyrównawcza zwolniona z podatku

Renta wyrównawcza zwolniona z podatku

Podatnik, któremu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca rentę wyrównawczą wskutek wypadku samochodowego, nie musi płacić od niej PIT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2007 r. (nr PB I-3/4117/IN-6/US/2007/ACH).


Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła kwestię opodatkowania PIT renty wyrównawczej z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobistych, otrzymywanej na skutek wypadku samochodowego.


Na podstawie ugody sądowej z 1996 roku towarzystwo ubezpieczeń wypłaca podatnikowi rentę wyrównawczą z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobistych na skutek wypadku samochodowego, jakiemu uległ w 1993 roku. Zgodnie z tą ugodą wysokość przyznanej renty wyliczana jest w oparciu o publikacje GUS przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z ostatniego kwartału, zwiększone wskaźnikiem 1,5 i zmniejszone o otrzymywaną rentę lub emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem podatnika otrzymywane świadczenie nie podlega PIT.


Opinię podatnika podzielił naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, który stwierdził, że otrzymywana przez podatnika renta wyrównawcza korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Również Izba Skarbowa w Łodzi potwierdziła stanowisko urzędu, że renta wyrównawcza nie podlega opodatkowaniu. Ponadto w analizowanym przypadku samo świadczenie pieniężne w postaci renty wyrównawczej nie zostało opodatkowane - od tego świadczenia nie jest pobierany przez towarzystwo ubezpieczeniowe podatek.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK