| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > O prowadzeniu ksiąg rachunkowych decyduje obrót

O prowadzeniu ksiąg rachunkowych decyduje obrót

Podatnik rozliczający się na zasadach karty podatkowej, którego obroty przekroczą równowartość kwoty 800 tys. euro, ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 marca 2007 r., nr PB I-2/4150/IN-4/DUSŁ-G/07/MB


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Podatnik od 1995 roku prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży artykułów spożywczych, opodatkowaną w formie karty podatkowej. Jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla celów tego podatku prowadzi ewidencję sprzedaży. Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej ma obowiązek prowadzenia księgi rachunkowej, gdy obroty jego firmy przekroczą 800 tys. euro?


ODPOWIEDŹ IZBY


Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.), podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w tej ustawie nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.


Powołany przepis ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wyłącza obowiązek prowadzenia ksiąg jedynie dla potrzeb podatku dochodowego. Zatem, w sytuacji, gdy przepisy innych ustaw nakładają na podatnika obowiązek prowadzenia ksiąg, nie podlega on wyłączeniu na podstawie ustawy o podatku zryczałtowanym.


Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, przepisy ustawy stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Polski: osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro.


Oznacza to, że art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości mają obowiązek stosować osoby fizyczne (prowadzące działalność gospodarczą), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro. W przypadku, gdy podatnik osiągnął w 2006 roku przychód na poziomie kwoty 800 tys. euro, będzie miał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych począwszy od 1 stycznia 2007 r.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK