| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaka stawka VAT dla budowy budynku mieszkalnego z parterem usługowym

Jaka stawka VAT dla budowy budynku mieszkalnego z parterem usługowym

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 stycznia 2007 r.,
nr PP-I/443-330/06/ABA


INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA


Ponieważ budynek, do którego odnosi się pytanie Spółki, sklasyfikowano w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 " Budynki o trzech i więcej mieszkaniach" - jego budowa wraz z przyłączami dotyczącymi tego budynku, na podstawie art. 146 ust. 1 , pkt 2 lit.a ustawy o VAT w terminie do 31 grudnia 2007 r., podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7%.

Odnośnie zaś robót budowlanych związanych z chodnikami, parkingami, określonych przez podatnika w zapytaniu jako infrastruktura zewnętrzna, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stoi na stanowisku, iż jeśli wskazane prace będą rozliczane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego to wówczas zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług w wysokości także 7%.

KOMENTARZ EKSPERTA

Stanowisko urzędu skarbowego jest prawidłowe. Taki sposób klasyfikacji budynków wynika z PKOB. Według wyjaśnień do PKOB budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.  W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Część “mieszkaniowa” budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie).

Główne użytkowanie powinno być określane następująco:

- należy określić jaki procent całkowitej powierzchni użytkowej przeznaczony jest na różne cele, zgodnie z grupowaniami klasyfikacji - na najbardziej szczegółowym poziomie.

- następnie obiekt budowlany klasyfikowany jest zgodnie z metodą “góra - dół” (Kryterium zaklasyfikowania jest przewaga całkowitej powierzchni użytkowej): najpierw określa się sekcję - 1 cyfra (budynek lub obiekt inżynierii lądowej i wodnej), następnie dział na poziomie 2 znaków (budynek mieszkalny, budynek niemieszkalny, infrastruktura transportu, itp.) najbardziej znaczący w ramach sekcji, następnie grupę (3 cyfry) najważniejszą w ramach działu, klasę (4 cyfry) mającą największy udział w powierzchni użytkowej w ramach grupy.

Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT

STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA

Pismem z dnia 23 sierpnia 2006r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z wnioskiem o udzielenie informacji odnośnie stawki podatku od towarów i usług właściwej dla prowadzonej inwestycji pod nazwą: Budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym o powierzchni 3.437 m2:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »