| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Podatnik mógł zachować prawo do ulgi

Podatnik mógł zachować prawo do ulgi

Jeśli podatnik wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej w 2005 roku i wydatkował je w całości na uzyskanie spółdzielczego prawa do mieszkania, zachowuje prawo do ulgi. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 9 maja 2007 r. (nr PB I-3/4150/IN-189/US/2007/PM).


Podatnik - wspólnie z żoną - zawarł 15 grudnia 2001 r. z kasą mieszkaniową umowę o kredyt kontraktowy, na podstawie której systematycznie gromadzono oszczędności w kasie mieszkaniowej. Umowę zawarto na 36 miesięcy.


W związku z gromadzeniem oszczędności w latach 2001- -2004 podatnik dokonał odliczeń od podatku. Podatnik nie wie jednak, czy zachował prawo do ulgi w sytuacji, gdy po zakończeniu oszczędzania złożył w banku dyspozycję o dokonanie wypłaty zgromadzonych środków. Oszczędzane na rachunku kasy mieszkaniowej środki zostały przekazane na rachunek rozliczeniowy podatnika 8 marca 2005 r. Środki w grudniu 2005 r. podatnik przekazał na rachunek firmy deweloperskiej, z którą zawarł 11 października 2004 r. umowę w sprawie kupna lokalu mieszkalnego. W czerwcu 2006 r. firma deweloperska zwróciła podatnikowi wpłacone środki (podatnik wycofał się z inwestycji) wraz z naliczonymi odsetkami. Natomiast 31 lipca 2006 r. podatnik kupił mieszkanie na rynku wtórnym.


Artykuł 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po tym dniu. Treść tego przepisu w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. wskazuje, że warunkiem zachowania omawianej ulgi jest wydatkowanie wycofanej z kasy mieszkaniowej kwoty oszczędności na cele, z którymi związane było systematyczne oszczędzanie w zakreślonych tym przepisem ramach czasowych, tzn. w tym samym roku podatkowym, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności.


W sytuacji gdy podatnik dokonał wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej w 2005 roku i wydatkował je w całości na uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, nie jest zobowiązany do zwrotu uprzednio dokonanych odliczeń. Decydujące znaczenie w zachowaniu ulgi ma: cel, na jaki zostały przeznaczone środki wycofane z kasy mieszkaniowej, a także zachowanie terminu wydatkowania kwoty wycofanych środków z kasy mieszkaniowej.


W omawianym przypadku wskazane warunki zostały spełnione, bowiem wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej, jak i wydatkowanie poprzez przelanie zgodnie z zawartą umową na konto dewelopera miało miejsce w tym samym roku, tj. w 2005. Rozwiązanie umowy w marcu 2006 r. z deweloperem, a następnie zakup mieszkania na wolnym rynku po otrzymaniu pieniędzy od dewelopera, nie powoduje utraty prawa do ulgi, gdyż jej cel został zrealizowany.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK