| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dotacja z samorządu terytorialnego bez podatku

Dotacja z samorządu terytorialnego bez podatku

Od 1 stycznia 2007 r. dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych otrzymane z budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego nie podlegają PIT. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie z 13 kwietnia 2007 r., nr USI-415/34/07/int.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatnik prowadzi szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Prowadzona działalność opodatkowana jest podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). Na prowadzenie szkoły podatnik otrzymuje dotację od urzędu gminy oraz ze starostwa powiatowego. Czy dotacja otrzymana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia od PIT?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT określił, że wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.


Przyjmując, że otrzymywana dotacja spełnia wymogi definicji dotacji zawartej w ustawie o finansach publicznych, należy stwierdzić, że dochody z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu. Jednocześnie, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT, wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 i 129 ustawy o PIT, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK