| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dotacja z samorządu terytorialnego bez podatku

Dotacja z samorządu terytorialnego bez podatku

Od 1 stycznia 2007 r. dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych otrzymane z budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego nie podlegają PIT. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie z 13 kwietnia 2007 r., nr USI-415/34/07/int.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatnik prowadzi szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Prowadzona działalność opodatkowana jest podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). Na prowadzenie szkoły podatnik otrzymuje dotację od urzędu gminy oraz ze starostwa powiatowego. Czy dotacja otrzymana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia od PIT?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT określił, że wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.


Przyjmując, że otrzymywana dotacja spełnia wymogi definicji dotacji zawartej w ustawie o finansach publicznych, należy stwierdzić, że dochody z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu. Jednocześnie, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT, wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 i 129 ustawy o PIT, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowo- Akcyjna - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »