| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy komisantowi służy prawo do bezpośredniego zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego

Czy komisantowi służy prawo do bezpośredniego zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego

Komisantowi nie przysługuje prawo do bezpośredniego zwrotu nadpłaty akcyzy, jeśli kwota podatku akcyzowego zapłacona z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest wyższa od podatku akcyzowego zapłaconego od sprzedaży przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju.


Prawidłowo rozliczenie powinno wyglądać w taki sposób, że komisant w danym miesiącu wykaże w deklaracji kwotę podatku należnego 0 zł. czyli nie zapłaci na rachunek izby celnej podatku akcyzowego, a różnica sumy kwoty nadwyżki w bieżącym miesiącu i kwoty nadwyżki do rozliczenia z poprzedniego okresu będzie stanowiła nadwyżkę do rozliczenia w następnym okresie, a nie kwotę nadpłaty do zwrotu, ponieważ wspomniana różnica nie stanowi podatku nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. nr 8, poz.60 ze zm.) i nie podlega zwrotowi. Tak stwierdził Naczelnik Urzędu Celnego w Gorzowie Wielkopolskim w postanowieniu z 15 marca 2007 r. nr 412000-RPA-911-1/07/WS.

Przedsiębiorstwo posiada status zarejestrowanego podatnika podatku akcyzowego i prowadzi działalność związaną między innymi z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i sprzedażą samochodów osobowych nie zarejestrowanych na terenie kraju (w tym również samochodów osobowych nie zarejestrowanych w kraju, a nabytych wewnątrzwspólnotowo przez komitentów i przekazanych w ramach umowy komisu Podatnikowi (komisantowi). W związku z powyższym podatnik zamierza przy rozliczaniu podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją na terytorium kraju odliczać od kwoty podatku akcyzowego do zapłaty kwot podatku zapłaconego przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym przez komitenta (po przekazaniu komisantowi dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego od wewnątrzwspólnotowego nabycia).

Posiłkując się przepisami o podatku akcyzowy, Naczelnik stwierdził, że podmiot sprzedający samochód osobowy przed pierwszą rejestracją jest zobowiązany do udokumentowania tej transakcji poprzez wystawienie faktury wyszczególniającej kwotę należnej akcyzy. Jednocześnie jednak w przypadku wykazania na fakturze kwoty akcyzy sprzedawca jest zobowiązany do zapłaty akcyzy również wtedy, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku. Powyższe zasady dotyczące wyszczególniania kwoty akcyzy na fakturze mają na celu umożliwienie odliczenia kwoty akcyzy naliczonej z tytułu danej transakcji w przypadku, gdy nabywca dokonuje dalszej odsprzedaży nabytego samochodu przed jego pierwszą rejestracją na terytorium kraju. Zgodnie bowiem z treścią art. 79 ustawy o podatku akcyzowym, podatnik będący w tym przypadku sprzedawcą samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją, ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconej przy nabyciu samochodu, również w nabyciu wewnątrzwspólnotowym, pod warunkiem, że zapłacona akcyza związana jest ze sprzedażą opodatkowaną na terytorium kraju.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK