| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Spełnienie warunków wyłącza z działalności

Spełnienie warunków wyłącza z działalności

Jeśli podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie spełni łącznie trzech warunków, które wyłączają uznanie wykonywanych czynności za działalność gospodarczą, to przyjmuje się, że prowadzi nadal firmę jako przedsiębiorca. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 9 maja 2007 r., nr US.I/1-415/7/2007


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Od 1 sierpnia 2001 r. podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pakowaniu towarów na zlecenie. Usługi są wykonywane w magazynach kontrahenta zleceniodawcy w czasie przez podatniczkę wybranym, począwszy od godz. 17.00, przy czym ilość godzin wykonywania usług danego dnia kształtowana jest ilością otrzymanych zleceń. Wynagrodzenie za wykonywane usługi nie jest stałe i zależy od ilości zleceń i jakości wykonywanych usług. Ilość zlecanych usług pozostaje natomiast uzależniona od ilości i jakości zleceń, jakie zleceniodawca otrzyma od swoich kontrahentów. W przypadku nienależytego wykonania przez podatniczkę usług pakowania towarów, zleceniodawca dokonuje odpowiednich potrąceń z wynagrodzenia. Podatniczka ponosi odpowiedzialność solidarną wobec kontrahentów zleceniodawcy za wszelkie szkody wynikłe w sposób pośredni lub bezpośredni z nienależytego wykonywania czynności na podstawie umowy. Podatniczka wykonuje usługę dla dwóch firm, a miejscem wykonywania usług jest siedziba jednej z nich. Czy w związku z obowiązującą od 1 stycznia 2007 r. zmianą definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzona przez podatnika działalność polegająca na pakowaniu towarów jest działalnością gospodarczą?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową: a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: 1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, 2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, 3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. W opisanym przypadku podatniczka ponosi solidarną odpowiedzialność ze zleceniodawcą wobec kontrahentów, a więc nie jest spełniony warunek art. 5b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT i podatniczka ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, a więc nie jest spełniony warunek określony w art. 5b ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.


EWA MATYSZEWSKA

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK