REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy działalność gospodarcza może być uznana za samozatrudnienie

REKLAMA

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z 15 stycznia 2007 r., nr U.S.III-415/28/126/06

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Z nowej definicji działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r.) wynika, że z zakresu tej działalności wyłączone są czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonywanie tych czynności,
2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podatniczka świadczy zlecane przez szpital usługi medyczne, samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego. Podatniczka ponosi także pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością. Nie ma więc przeszkód prawnych do zaliczenia działalności Podatniczki do działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu.

KOMENTARZ EKSPERTA
Od 1 stycznia 2007 r. wprowadzono nową definicję działalności gospodarczej wraz z kryteriami wyłączającymi osobę je spełniającą z zakresu tego pojęcia. Oznacza to, że przedsiębiorca, który jednocześnie spełni trzy kryteria zawarte w tej definicji zostanie przez urząd skarbowy uznany za osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. W konsekwencji w takiej sytuacji będzie miało miejsce zakwalifikowanie osiągniętych przez taką osobę przychodów jako wynikających z umowy o pracę, o dzieło, bądź zlecenie.

Dla przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy oznacza to ryzyko: zapłaty podatku dochodowego nie według stawki 19%, a według stawki znacznie wyższej (30% lub 40%), utraty prawa do faktycznie poniesionych kosztów uzyskania przychodu na rzecz kosztów zryczałtowanych (ustalanych np. według zasad określonych dla umowy o pracę), zapłacenia wyższych, niż na ogół płacą przedsiębiorcy, składek ZUS. Uznanie przez urząd skarbowy, że przychody nie zostały osiągnięte przedsiębiorcę, a np. przez osobę wykonującą umowę o pracę, ma też negatywne konsekwencje dla kontrahentów takiej osoby. Wówczas bowiem stają się one płatnikami podatku od zawieranych z taką osobą umów. Oznacza to, że zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zostały odprowadzone nie tylko w niewłaściwej wysokości, ale i przez niewłaściwy podmiot.

Należy zauważyć, że praktyka urzędów skarbowych w zakresie interpretowania nowej definicji działalności gospodarczej dopiero się kształtuje. Jak na razie organy podatkowe zazwyczaj zajmują korzystne dla podatników stanowisko. Tak jest też w tym przypadku. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach oceniał wykonywanie zlecenia usługi medycznej przez szpital, gdy rehabilitant samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego, a także ponosi pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością. W takiej sytuacji zdaniem organu podatkowego wykonanie zlecenia odbywa się w ramach prowadzonej przed podatnika działalności gospodarczej. Jest to rozstrzygnięcie zasługujące na aprobatę, gdyż świadczy o rzetelnej ocenie okoliczności faktycznych i niestosowaniu automatyzmu w interpretowaniu nowych regulacji.

Interpretację skomentowała
Anna Welsyng
radca  prawny, doradca podatkowy

STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA 
Pismem z dnia 13 grudnia 2006 r. Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Od dnia 30 marca 2006 r. Podatniczka ma zawartą umowę ze Szpitalem na świadczenie usług medycznych w zakresie:
- rehabilitacji dla pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitala,
- jonoforezy dla pacjentów.

Zgodnie z umową udzielający zamówienia na określoną usługę medyczną zleca jedynie skierowanie na dany zabieg natomiast Podatniczka samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego. Podatniczka ponosi także pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością.

W takim stanie faktycznym Podatniczka zwróciła się z pytaniem: Czy prowadzona działalność gospodarcza po zmianie definicji od 1 stycznia 2007r. nie będzie uważana za samozatrudnienie?
Podatniczka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że po zmianie przepisów od dnia 1 stycznia 2007r. wykonywane czynności nadal będą zaliczane do działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
 
Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 grudnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach postanowił uznać, iż w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2007r. nowej definicji działalności gospodarczej (pozarolniczej działalności gospodarczej) Podatniczka nie utraci prawa do opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu świadczenia usług medycznych na rzecz szpitala według zasad przewidzianych dla źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W uzasadnieniu tego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach stwierdził co następuje. Celem modyfikacji definicji pozarolniczej działalności gospodarczej jest wykluczenie sytuacji, w których pracodawcy zmuszaliby pracowników do zakładania działalności gospodarczej jedynie ze względu na chęć obniżenia kosztów pracy, pomimo, że w rzeczywistości charakter świadczonej pracy na rzecz dotychczasowego pracodawcy nie uległ zmianie. Przyjęta nowelizacja nie odbiera możliwości wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadzie tzw. samozatrudnienia, czyli prowadzonej w formie jednoosobowych podmiotów gospodarczych (szerzej Komunikat Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2006r. - opubl. www. mf.gov.pl).

Z nowej definicji działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r.) wynika, że z zakresu przedmiotowego wyłączone są czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonywanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że nie występują warunki, o których mowa w art. 5 b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma więc przeszkód prawnych do zaliczenia działalności Podatniczki do działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu. W świetle powyższego stanowisko Podatniczki wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.
Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy - art. 14 b § 2 w/ w. ustawy. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które było przedmiotem interpretacji. Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ( art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej ).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA