| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy działalność gospodarcza może być uznana za samozatrudnienie

Kiedy działalność gospodarcza może być uznana za samozatrudnienie

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z 15 stycznia 2007 r., nr U.S.III-415/28/126/06


INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Z nowej definicji działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r.) wynika, że z zakresu tej działalności wyłączone są czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonywanie tych czynności,
2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podatniczka świadczy zlecane przez szpital usługi medyczne, samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego. Podatniczka ponosi także pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością. Nie ma więc przeszkód prawnych do zaliczenia działalności Podatniczki do działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu.

KOMENTARZ EKSPERTA
Od 1 stycznia 2007 r. wprowadzono nową definicję działalności gospodarczej wraz z kryteriami wyłączającymi osobę je spełniającą z zakresu tego pojęcia. Oznacza to, że przedsiębiorca, który jednocześnie spełni trzy kryteria zawarte w tej definicji zostanie przez urząd skarbowy uznany za osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. W konsekwencji w takiej sytuacji będzie miało miejsce zakwalifikowanie osiągniętych przez taką osobę przychodów jako wynikających z umowy o pracę, o dzieło, bądź zlecenie.

Dla przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy oznacza to ryzyko: zapłaty podatku dochodowego nie według stawki 19%, a według stawki znacznie wyższej (30% lub 40%), utraty prawa do faktycznie poniesionych kosztów uzyskania przychodu na rzecz kosztów zryczałtowanych (ustalanych np. według zasad określonych dla umowy o pracę), zapłacenia wyższych, niż na ogół płacą przedsiębiorcy, składek ZUS. Uznanie przez urząd skarbowy, że przychody nie zostały osiągnięte przedsiębiorcę, a np. przez osobę wykonującą umowę o pracę, ma też negatywne konsekwencje dla kontrahentów takiej osoby. Wówczas bowiem stają się one płatnikami podatku od zawieranych z taką osobą umów. Oznacza to, że zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zostały odprowadzone nie tylko w niewłaściwej wysokości, ale i przez niewłaściwy podmiot.

Należy zauważyć, że praktyka urzędów skarbowych w zakresie interpretowania nowej definicji działalności gospodarczej dopiero się kształtuje. Jak na razie organy podatkowe zazwyczaj zajmują korzystne dla podatników stanowisko. Tak jest też w tym przypadku. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach oceniał wykonywanie zlecenia usługi medycznej przez szpital, gdy rehabilitant samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego, a także ponosi pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością. W takiej sytuacji zdaniem organu podatkowego wykonanie zlecenia odbywa się w ramach prowadzonej przed podatnika działalności gospodarczej. Jest to rozstrzygnięcie zasługujące na aprobatę, gdyż świadczy o rzetelnej ocenie okoliczności faktycznych i niestosowaniu automatyzmu w interpretowaniu nowych regulacji.

Interpretację skomentowała
Anna Welsyng
radca  prawny, doradca podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »