| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy działalność gospodarcza może być uznana za samozatrudnienie

Kiedy działalność gospodarcza może być uznana za samozatrudnienie

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z 15 stycznia 2007 r., nr U.S.III-415/28/126/06


INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Z nowej definicji działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r.) wynika, że z zakresu tej działalności wyłączone są czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonywanie tych czynności,
2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podatniczka świadczy zlecane przez szpital usługi medyczne, samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego. Podatniczka ponosi także pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością. Nie ma więc przeszkód prawnych do zaliczenia działalności Podatniczki do działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu.

KOMENTARZ EKSPERTA
Od 1 stycznia 2007 r. wprowadzono nową definicję działalności gospodarczej wraz z kryteriami wyłączającymi osobę je spełniającą z zakresu tego pojęcia. Oznacza to, że przedsiębiorca, który jednocześnie spełni trzy kryteria zawarte w tej definicji zostanie przez urząd skarbowy uznany za osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. W konsekwencji w takiej sytuacji będzie miało miejsce zakwalifikowanie osiągniętych przez taką osobę przychodów jako wynikających z umowy o pracę, o dzieło, bądź zlecenie.

Dla przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy oznacza to ryzyko: zapłaty podatku dochodowego nie według stawki 19%, a według stawki znacznie wyższej (30% lub 40%), utraty prawa do faktycznie poniesionych kosztów uzyskania przychodu na rzecz kosztów zryczałtowanych (ustalanych np. według zasad określonych dla umowy o pracę), zapłacenia wyższych, niż na ogół płacą przedsiębiorcy, składek ZUS. Uznanie przez urząd skarbowy, że przychody nie zostały osiągnięte przedsiębiorcę, a np. przez osobę wykonującą umowę o pracę, ma też negatywne konsekwencje dla kontrahentów takiej osoby. Wówczas bowiem stają się one płatnikami podatku od zawieranych z taką osobą umów. Oznacza to, że zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zostały odprowadzone nie tylko w niewłaściwej wysokości, ale i przez niewłaściwy podmiot.

Należy zauważyć, że praktyka urzędów skarbowych w zakresie interpretowania nowej definicji działalności gospodarczej dopiero się kształtuje. Jak na razie organy podatkowe zazwyczaj zajmują korzystne dla podatników stanowisko. Tak jest też w tym przypadku. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach oceniał wykonywanie zlecenia usługi medycznej przez szpital, gdy rehabilitant samodzielnie dobiera parametry i wykonuje dane zabiegi bez nadzoru zlecającego, a także ponosi pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością. W takiej sytuacji zdaniem organu podatkowego wykonanie zlecenia odbywa się w ramach prowadzonej przed podatnika działalności gospodarczej. Jest to rozstrzygnięcie zasługujące na aprobatę, gdyż świadczy o rzetelnej ocenie okoliczności faktycznych i niestosowaniu automatyzmu w interpretowaniu nowych regulacji.

Interpretację skomentowała
Anna Welsyng
radca  prawny, doradca podatkowy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK