| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kosztami są wydatki brutto

Kosztami są wydatki brutto

Remontując mieszkanie, podatnik musi przyjąć jako koszt uzyskania przychodu wartość faktur brutto zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych i faktur brutto robocizny z tytułu prac remontowych. - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 16 maja 2007 r. (nr IIUSpbIA/1/415-38/30c/23/07/BB)


Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku rozstrzygnął kwestię, czy remontując zakupione mieszkanie należy przyjąć wartość faktur brutto zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych służących do remontu oraz faktur brutto robocizny z tytułu prac remontowych takiego mieszkania jako koszt.


Podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności kupuje mieszkania uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje. Korzysta ze zwolnienia VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT).


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.


Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem podatek naliczony:

l jeżeli podatnik zwolniony jest od VAT lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od VAT,

l w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.


Zatem podatek naliczony jest kosztem podatkowym, m.in. w sytuacji, gdy podatnik nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od VAT.


Podkreślić jednak należy, że aby podatek naliczony mógł być zaliczony do kosztów, to wydatek, z którym związany jest ten podatek, musi stanowić koszt uzyskania przychodów w myśl cytowanego art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.


W omawianym przypadku podatek naliczony od dokonanych zakupów materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz robocizny stanowi koszt uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym będzie wartość brutto wynikająca z posiadanych faktur.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wojciechowski

Adwokat, ekspert prawa pracy, publicysta. Były Wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1998-2001 pracował w charakterze specjalisty w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach prac ministerialnych zajmował się sporządzaniem opinii prawnych, brał udział w pracach nad projektami legislacyjnymi, pisał ekspertyzy na potrzeby Komisji Trójstronnej oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK