| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Budowa budynku o trzech i więcej mieszkaniach - stawka VAT

Budowa budynku o trzech i więcej mieszkaniach - stawka VAT

Jaka będzie właściwa stawka podatku od towarów i usług dla prowadzonej inwestycji pod nazwą: „budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym”? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 stycznia 2007 r., sygn. PP-I/443-330/06/ABA


Stan faktyczny i stanowisko podatnika

Na budynek mieszkalny czterokondygnacyjny z parterem usługowym o powierzchni 3437 m2 składają się:

1. Parter usługowy 1037 m2.

2. I, II, III kondygnacja - 47 mieszkań o łącznej powierzchni 2400 m2.

3. Przyłącza:

a) zewnętrzne przyłącze gazu,

b) zewnętrzne przyłącze wody, kanalizacji i kanalizacji deszczowej,

c) zewnętrzne przyłącze instalacji centralnego ogrzewania.

4. Infrastruktura zewnętrzna, chodniki, parkingi.


Zdaniem spółki, dla budowy całego obiektu wraz z przyłączami zaklasyfikowanego do PKOB grupy 112 klasa 1122 stawka VAT wynosi 7 proc., natomiast odnośnie do infrastruktury zewnętrznej - 22 proc.


Stanowisko dyrektora izby skarbowej


Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.), do 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7 proc. w odniesieniu do:

1) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

2) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.


Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.


Jednocześnie - zgodnie z art. 2 pkt 12 powołanej ustawy - ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego rozumie się przez to m.in. budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory i domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.


Natomiast od 15 lutego 2005 r. są wymienione także w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.) budynki zbiorowego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB pod symbolem ex 1130: domy opieki społecznej, budynki internatów i burs szkolnych, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze.


Z powyższego wynika, że dla prawidłowego rozpoznania, czy dany budynek jest budynkiem mieszkalnym, należy posłużyć się kwalifikacjami PKOB.


Ponieważ budynek, do którego odnosi się pytanie spółki, sklasyfikowano w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 „Budynki o trzech i więcej mieszkaniach”, jego budowa wraz z przyłączami dotyczącymi tego budynku - na podstawie art. 146 ust. 1, pkt 2 lit. a ustawy o VAT - w terminie do 31 grudnia 2007 r. będzie podlegać opodatkowaniu stawką 7 proc.


Jednocześnie tutejszy organ zwraca uwagę, że pismo Ministerstwa Finansów, Departament Podatków Pośrednich z 13 lutego 2006 r., PP1-811/73/2006/JW/189, powołane w wyjaśnieniu udzielonym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie nie odnosi się do opodatkowania tzw. infrastruktury towarzyszącej dotyczącej jednego budynku uznanego za obiekt budownictwa mieszkaniowego (poszczególnych jego lokali), ale opodatkowania robót dotyczących inwestycji, przy których infrastruktura towarzysząca dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.


Odnośnie zaś do robót budowlanych związanych z chodnikami, parkingami, określonych przez podatnika w zapytaniu jako infrastruktura zewnętrzna, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stoi na stanowisku, iż jeśli wskazane prace będą rozliczane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, to wówczas zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 proc. (...)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »