| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Stare faktury rozlicza się w roku bieżącym

Stare faktury rozlicza się w roku bieżącym

Faktury wystawione do końca 2006 roku, ale niezapłacone do tego dnia, powinny być zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 2007 roku. - Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 8 czerwca 2007 r., nr I/415-29-392/07/ZDB


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są na zasadach określonych podatkiem liniowym. Jaki jest moment zaewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kosztów na podstawie faktur otrzymanych w 2006 roku, z których należności nie zostały zapłacone do 31 grudnia 2006 r.?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.


Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia koszty poniesione. Oznacza to, że nie zdefiniowano w niej, czy przez poniesienie należy rozumieć faktyczne zapłacenie faktury. Także bez znaczenia jest forma dokonanej zapłaty: gotówką, przelewem, w formie rat lub w formie odroczonego terminu płatności.


Koszty uzyskania przychodów są potrącone tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Natomiast na podstawie art. 22 ust. 5 z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b ustawy o PIT podatnicy prowadzący księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, potrącają w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Ta zasada ma zastosowanie na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 6b, również do podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.


W 2007 roku, zgodnie z nowelizacją przepisów podatkowych, w art. 22 ust. 6b ustawy o PIT, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W związku z tym, biorąc pod uwagę art. 22 ust. 6 ustawy o PIT, w opisanym przypadku należy zaksięgować w 2007 roku faktury wystawione do 31 grudnia 2006 r., które nie zostały zapłacone do 31 grudnia 2006 r.


EWA MATYSZEWSKA

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »