| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Świadczenie usług pomiędzy JST a jednostkami organizacyjnymi tej samej gminy

Świadczenie usług pomiędzy JST a jednostkami organizacyjnymi tej samej gminy

Proszę o udzielenie informacji na temat opodatkowania podatkiem VAT świadczenia usług pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego a jednostkami organizacyjnymi tej samej gminy oraz opodatkowania dotacji przekazywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej na wykonanie zadań statutowych.

Z przesłanego pisma wynika, iż pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego a jednostkami organizacyjnymi gminy odbywa się wzajemne świadczenie usług. Ponadto jednostka samorządu terytorialnego przekazuje dla powołanego przez gminę Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (zakład budżetowy) dotację na wykonanie zadań statutowych, tj. między innymi: zimowe utrzymanie dróg, budowę i remonty chodników komunalnych, zapewnienie prawidłowego funkcjonowania oraz stanu technicznego zarządzanych obiektów komunalnych.
Odpowiadając na pierwsze przyklad-txt, należy zaznaczyć, iż zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotyczące świadczenia usług pomiędzy jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi uregulowane zostały w § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970, zm. Dz.U. Nr 145, poz. 1541). Zgodnie z cytowanym przepisem zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy (tj. usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych) oraz usług komunikacji miejskiej.
W świetle przywołanych przepisów świadczenie usług dokonywane pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego a jednostkami organizacyjnymi gminy, z uwzględnieniem wyłączeń ze zwolnienia, o których mowa w cyt. przepisie, zwolnione jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Odpowiadając na drugie przyklad-txt, należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W świetle powyższego należy uznać, że dotacje co prawda podlegają opodatkowaniu, jednak tylko wtedy, gdy stanowią obrót, natomiast w przedstawionym stanie faktycznym nie stanowią obrotu w jednostce przekazującej dotację, a zatem wobec tego są z istoty swej wyłączone z zakresu opodatkowania podatkiem VAT. Należy zaznaczyć, iż dotacje otrzymane przez jednostki organizacyjne gminy mogą stanowić obrót dla tych jednostek podlegający opodatkowaniu VAT, jednakże dotacje ogólne (podmiotowe, niezwiązane bezpośrednio z ceną dotowanej usługi) mające na celu dofinansowanie ogólnej działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej na wykonanie zadań statutowych, nieuzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług u tej jednostki.
Pismo Urzędu Skarbowego w Prudniku z 12 lipca 2004 r. (PP-4431/10/AZ/04)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK