| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowa grupa podatników musi wprowadzić kasy rejestrujące

Nowa grupa podatników musi wprowadzić kasy rejestrujące

Od 1 kwietnia 2009 r. powiększa się grupa podatników, która zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji obrotu na kasie rejestrującej.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. Nr 228, poz. 1510), niektórym grupom podatników przedłużono do 31 marca 2009 r. zwolnienie z obowiązku posiadania kas rejestrujących.

Ze zwolnienia do 31 marca mogli nadal korzystać podatnicy:

- dokonujący sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących, u których w pierwszym półroczu 2008 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności podlegający ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej był wyższy niż 70% (np. podatnicy, którzy świadczyli usługi najmu, zarządzania nieruchomościami, a nie dokumentowali go fakturami),

- u których udział obrotów z tytułu sprzedaży określonej w poz. 1-33 załącznika do nowego rozporządzenia w obrotach ogółem podatnika z działalności podlegający ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej był mniejszy lub równy 70%.

Przykład

Podatnik świadczy na zlecenie usługi obsługi nieruchomości. W pierwszym półroczu 2008 r. obrót z tytułu tych czynności wynosił 100%. Dlatego nadal korzystał ze zwolnienia. Jednak od 1 listopada 2008 r. nie dokumentował tego obrotu fakturami, dlatego od 1 kwietnia br. musi ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »