| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Niższy podatek w transakcjach z powiązaną spółką unijną

Niższy podatek w transakcjach z powiązaną spółką unijną

Od 1 lipca br. płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych od odsetek i należności licencyjnych wypłaconych powiązanym spółkom unijnym pobiorą mniejszy podatek. Zamiast 10% podatek wynosi tylko 5%. Obniżka stawki została przewidziana w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z końca 2004 r.

Wypłacający należności wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 1 updop podmiotom z innych państw muszą potrącić od nich 20% podatek, tzw. podatek u źródła (art. 21 updop). Należy zaznaczyć, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą przewidywać prawo do niższej stawki podatku. Podatek u źródła należy pobrać w dniu przekazania należności. Trzeba go wpłacić do urzędu (właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych) do siódmego dnia następnego miesiąca.

Podatek ten obejmuje m.in. przychody (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop):

z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Polskie spółki będące płatnikiem podatku od wymienionych należności wypłacanych powiązanym spółkom z innych państw unijnych mają prawo do potrącenia preferencyjnej stawki podatku. Dotychczas stawka ta wynosiła 10% (od 1 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2009 r.), a od 1 lipca br. do 30 czerwca 2013 r. wynosi 5%. Nowa stawka jest istotna zwłaszcza dla spółek dokonujących transakcji z powiązanymi firmami z krajów unijnych, z którymi zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują wyższą stawkę podatku. W praktyce zmniejszenie podatku, jaki będzie musiał zapłacić powiązany kontrahent, może oznaczać także korzyści dla powiązanej spółki polskiej. W oparciu o niższą stawkę podatku strony mogą np. obniżyć wysokość należności płaconych przez spółkę polską.

PRZYKŁAD

Spółka polska płaci należności licencyjne powiązanej spółce francuskiej. Na podstawie art. 12 umowy polsko-francuskiej stawka podatku od należności licencyjnych wynosi 10%. Od wpłat dokonanych od 1 lipca 2009 r. spółka polska może potrącać niższy 5% podatek na podstawie ustawy o pdop.

Możliwość skorzystania z niższej stawki zależy od spełnienia trzech warunków określonych w art. 21 ust. 3 updop.

Warunek 1. Istnienie powiązań między płatnikiem podatku a otrzymującym należność.

O istnieniu powiązania możemy mówić, jeżeli:

• wypłacający należności ma przynajmniej 25% udziałów w kapitale otrzymującego lub

• zagraniczna spółka ma przynajmniej 25% udziałów w kapitale polskiego płatnika lub

• inna spółka, która jest w całości opodatkowana w UE, posiada przynajmniej 25% udziałów w kapitale polskiej i zagranicznej firmy.

Warunek 2. Powiązania muszą trwać co najmniej dwa lata (nieprzerwanie).

Należy zaznaczyć, że okres ten może upłynąć już po dniu otrzymania należności.

Warunek 3. Odbiorcą należności musi być spółka, której wszystkie dochody są opodatkowane w innym państwie unijnym.

Należy jeszcze dodać, że nowa stawka będzie obowiązywać do 30 czerwca 2013 r. Od 1 lipca 2013 r. wymienione przychody będą zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 3 updop.

• art. 21 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666

• art. 6 ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK