| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe we wrześniu, październiku i listopadzie 2009 r. dla niektórych grup ubezpieczonych nie może przekraczać miesięcznie kwoty 7703,70 zł.

Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z dnia 11 sierpnia 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2009 r. (M.P. Nr 52, poz.747) - przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2009 r. wynosiło 3081,48 zł.

W związku z tym, zgodnie przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) określa się podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe we wrześniu, październiku i listopadzie 2009 r. dla:

- osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) lub innych przepisów szczególnych,

- twórców i artystów,

- osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

- osób prowadzących niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty

oraz osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.

Podstawa wymiaru składek nie może przekraczać miesięcznie kwoty 7703,70 zł, tj. 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2009 r.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »