| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Przychody zleceniobiorców zwolnione ze składek do ZUS

Przychody zleceniobiorców zwolnione ze składek do ZUS

Od 1 sierpnia 2010 r. zleceniobiorcy od niektórych przychodów nie muszą już odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przychody osób zatrudnionych na zlecenie (zleceniobiorców) wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.), m.in. należności za czas podróży służbowych, wartość świadczeń bhp, wartość świadczeń wypłaconych z zfśs, są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Natomiast wartość pieniężną świadczeń w naturze przyznanych zleceniobiorcom, które stanowią podstawę wymiaru składek, należy ustalać na podstawie nie - jak dotychczas - ustawy podatkowej, lecz § 3 tego rozporządzenia.

Zmiana została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 lipca 2010 r., które zmienia rozporządzenie z 1998 r. w tym zakresie. Nowelizacja została opublikowana w Dz.U. z 2010 r. nr 127, poz. 860.

Rozporządzenie weszło w życie 1 sierpnia 2010 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »