| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowe obowiązki przy korektach deklaracji podatkowych

Nowe obowiązki przy korektach deklaracji podatkowych

Od 30 lipca 2010 r. korekta deklaracji w związku z postępowaniem kontrolnym urzędu kontroli skarbowej wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Należy poinformować o kolejnych kontrolach deklaracji podatkowych przeprowadzonych nawet kilka lat po zakończeniu postępowania kontrolnego.

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację (art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej). Korekta następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Zasadą jest, że prawo do skorygowania deklaracji jest zawieszone na czas trwania postępowania kontrolnego w obszarze objętym tym postępowaniem. Kontrolowany może, w terminie wyznaczonym zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy o kontroli skarbowej, skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Jest to 7-dniowy termin, jaki przed wydaniem decyzji lub w wyniku kontroli organ kontroli skarbowej wyznacza kontrolowanemu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Organ kontroli skarbowej wskazuje stronie możliwość skorygowania deklaracji wyznaczając termin.

Jeżeli kontrolowany złoży jeszcze w czasie trwania postępowania kontrolnego korygującą deklarację obejmującą w całości stwierdzone nieprawidłowości, to postępowanie kontrolne kończy się wynikiem kontroli.

Może się jednak zdarzyć, że zaraz po zakończeniu postępowania podatnik jeszcze raz skoryguje deklaracje podatkowe. W ten sposób powstanie sytuacja, jakby postępowanie kontrolne w ogóle się nie odbyło. Mają temu zapobiegać przepisy wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 127, poz. 858). Urząd kontroli skarbowej ma wtedy prawo ponownie przeprowadzić postępowanie kontrolne.

W praktyce oznacza to, że np. zgromadzony w czasie postępowania kontrolnego materiał dowodowy może być po raz kolejny wykorzystany przeciwko pracodawcy. Urząd kontroli skarbowej będzie wiedział o tym, że podatnik przeprowadził korekty deklaracji niwelując efekty postępowania kontrolnego, ponieważ obowiązek poinformowania o takiej korekcie spoczywa na podatniku oraz równolegle na urzędzie skarbowym, w którym zostały złożone skorygowane deklaracje.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Lackowska-Wandas

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK