| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Podsumowanie prawne września 2010 r.

Podsumowanie prawne września 2010 r.

Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie we wrześniu 2010 r. oraz najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Prawo o ruchu drogowym

Dnia 4 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010, Nr 152, poz. 1018), która wprowadziła następujące zmiany:

- rozszerzono zastosowanie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym na drogi wewnętrzne, wchodzące w skład tzw. strefy ruchu, oraz inne drogi wewnętrzne w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;

- uregulowano procedury przemieszczania i usuwania pojazdów z drogi;

- ustalono maksymalną wysokość stawek kwotowych opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym w zależności od rodzaju pojazdu.

Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji

Dnia 9 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2010 r., Nr 155, poz. 1038), która wprowadziła następującą zmianę:

- umożliwiono komornikowi odmowę przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji, jeśli czynności miałyby być wykonywane poza obszarem właściwości sądu apelacyjnego obejmującego jego rewir.

Ustawa o usługach turystycznych

Dnia 17 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r., Nr 106, poz. 672), która wprowadziła następujące zmiany:

- zniesiono wymóg co do wykształcenia i praktyki osób kierujących działalnością w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz w zakresie pośrednictwa w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych;

- doprecyzowano przepisy dotyczące składania zawiadomień o wadliwym wykonaniu umowy, jak i składania reklamacji dotyczących wykonywania usług świadczonych w ramach imprezy turystycznej;

- umożliwiono klientom złożenie reklamacji po zakończeniu imprezy turystycznej, jednak w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej zakończenia.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK