| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > PKWiU z 2008 r. przy ustalaniu stawki VAT w 2011 r.

PKWiU z 2008 r. przy ustalaniu stawki VAT w 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. podatnicy, aby ustalić właściwą stawkę VAT dla towarów i usług, będą stosować PKWiU z 2008 r., zamiast dotychczasowej z 1997 r. Natomiast klasyfikacje statystyczne w ogóle nie będą decydować przy określaniu zakresu zwolnień z VAT dla usług. To najważniejsze zmiany, jakie uchwalił Sejm 24 września br.

Najważniejsza zmiana wprowadzona tą ustawą to dostosowanie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wykorzystujących odwołania do klasyfikacji statystycznej (obecnie jest to PKWiU z 1997 r.) do klasyfikacji obecnie obowiązującej w statystyce (z 2008 r.).

PKWiU z 2008 r.

Obecnie w ustawie o VAT towary i usługi w obrocie krajowym co do zasady są identyfikowane z wykorzystaniem klasyfikacji statystycznych (z wyjątkami). W tym celu w obrocie krajowym wykorzystywana jest nieobowiązująca już na potrzeby statystyczne Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 1997 r. W statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości od 1 stycznia 2009 r. stosowana jest PKWiU z 2008 r.

Istotą zmian, jak podkreśla w uzasadnieniu do projektu MF, jest „przełożenie” (przetłumaczenie) obowiązujących załączników (z wyjątkiem załącznika nr 4, w odniesieniu do którego rezygnuje się z wykorzystania klasyfikacji) i przepisów w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w których zastosowano nomenklaturę i odwołania do klasyfikacji PKWiU z 1997 r., na symbole i nazwy stosowane w PKWiU z 2008. r., tak aby ich zakres co do zasady nie uległ zmianie. W tym celu zarządzeniem wewnętrznym nr 16 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 29 października 2008 r. został powołany Zespół do spraw zastosowania i przepracowania roboczych tabel podatkowych na układ Klasyfikacji PKWiU 2008, który przygotował „przełożenie”. Zdaniem Ministerstwa Finansów ta zmiana nie powinna zasadniczo wpłynąć na stosowane dotychczas preferencje.

Zmiana ta pozwoli podatnikom VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno na potrzeby podatku od towarów i usług, jak i w dokumentacji statystycznej. To jednak nie koniec zmian w zakresie stawek VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, który przewiduje podwyższenie stawek VAT od 1 stycznia 2011 r.

Nowa ustawa wprowadza zasadę, że przy identyfikacji towarów oraz określaniu zakresu świadczonych usług będą stosowane klasyfikacje statystyczne, jeżeli przepisy o podatku od towarów i usług w tym zakresie będą powoływać symbole statystyczne. Nie oznacza to odejścia od PKWiU przy określaniu stawek VAT. Nadal określając wykaz towarów i usług opodatkowanych obniżonymi stawkami oraz wykaz podatników korzystających ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, ustawodawca posługuje się PKWiU.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK