| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > TOP 10 zmian w prawie w 2010 roku - cz. III

TOP 10 zmian w prawie w 2010 roku - cz. III

Poniżej przedstawiamy ostatnią już, trzecią część publikacji, w której zamieściliśmy ostatnie miejsca w naszym rankingu.

IX miejsce w naszym rankingu przypadło nowelizacji ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 225, poz. 1466), która weszła w życie 31 grudnia 2010 roku. Jest ona istotna przede wszystkim dla kierowców narzekających na zbyt niskie dopuszczalne prędkości na polskich drogach.

Po wejściu w życie powyższej nowelizacji, kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, będą mogli poruszać się po autostradzie z prędkością maksymalną 140 km/h, a po drodze ekspresowej dwujezdniowej 120 km/h. Podwyższony został również próg dopuszczalnego błędu kierowcy w utrzymaniu dozwolonej prędkości z 5 do 10 km/h, dzięki czemu kierowcy unikną mandatu w razie nieznacznego przekroczenia dozwolonej na danym odcinku drogi prędkości.

X miejsce w naszym rankingu to kolejna nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1018), która weszła w życie 4 września 2010 r. Rozszerzono nią zastosowanie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym na drogi wewnętrzne, wchodzące w skład tzw. strefy ruchu, oraz inne drogi wewnętrzne w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób, czym spowodowano, że kierowcy niestosujący się do znaków drogowych również na drogach osiedlowych nie mogą czuć się bezkarni.

Miniony rok 2010 był bogaty zarówno w nowelizacje, jak i nowe akty prawne. Jednak naszym zdaniem, zmianami prawnymi z 2010 roku, wartymi przede wszystkim odnotowania, są te, które zostały sklasyfikowane w naszym rankingu. Czy te i inne akty prawne nie będą wymagały kolejnych poprawek? Odpowiedź na to pytanie może przynieść już Nowy 2011 Rok.

 

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK