| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > TOP 10 zmian w prawie w 2010 roku - cz. III

TOP 10 zmian w prawie w 2010 roku - cz. III

Poniżej przedstawiamy ostatnią już, trzecią część publikacji, w której zamieściliśmy ostatnie miejsca w naszym rankingu.

 

VII miejsce to ważna zmiana dla tych, którzy wybierają się na wakacje. Wprowadziła ją nowelizacja ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 106, poz. 672), zgodnie z którą od 17 września 2010 r. klient może złożyć organizatorowi turystyki reklamację zawierającą wskazanie uchybienia w sposobie wykonania umowy oraz określenie swojego żądania, co ważne bez uprzedniego zawiadomienia o tym w trakcie imprezy turystycznej. Reklamacja powinna zostać złożona w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia imprezy turystycznej. Natomiast organizator turystyki odmawiając uwzględnienia reklamacji, ma obowiązek szczegółowo uzasadnić na piśmie przyczyny odmowy. Jeżeli organizator turystyki nie ustosunkuje się na piśmie do reklamacji w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, a w razie reklamacji złożonej w trakcie trwania imprezy turystycznej w terminie 30 dni od dnia zakończenia imprezy turystycznej, uważa się, że uznał reklamację za uzasadnioną.

Dodatkowo, w wyniku tej nowelizacji uchylony został przepis, zgodnie z którym, aby kierować działalnością gospodarczą w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz działalnością w zakresie pośrednictwa w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych, należy skończyć studia wyższe na kierunku turystyki i rekreacji, prawa, ekonomii lub zarządzania i marketingu i mieć rok praktyki w obsłudze turystów, albo mieć odpowiednią praktykę. Obecnie każda osoba może kierować tego typu działalnością.

VIII miejsce zajmuje jedna z najbardziej medialnych nowelizacji mijającego roku - nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2010 r. Nr 81, poz. 529). Nowelizacja ta była szczególnie korzystna dla osób niepalących, bowiem rozszerzono nią zakres obszarów objętych zakazem palenia tytoniu na większość miejsc publicznych w szczególności na: tereny zakładów opieki zdrowotnej, szkół, uczelni, pomieszczenia zakładów pracy, lokali gastronomiczno-rozrywkowych, środków pasażerskiego transportu publicznego, przystanków komunikacji publicznej, oraz ujednoliciła sankcje za nieprzestrzeganie tego zakazu.

Powyższa nowelizacja wprowadziła również zakaz eksponowania w punktach sprzedaży przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych, czyli wszelkich rekwizytów tytoniowych i produktów imitujących wyroby lub rekwizyty tytoniowe, oraz symbole związane z używaniem tytoniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK