| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Praktyka kandydatów na doradców podatkowych

Praktyka kandydatów na doradców podatkowych

Nowe przepisy dotyczące odbywania praktyki zawodowej kandydatów na doradców podatkowych.

Od 22 grudnia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 17 listopada 2010 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych (Dz.U. Nr 230, poz. 1514)

Paragraf 2 rozporządzenia określa miejsce i okres odbywania praktyki kandydatów na doradców podatkowych. W celu lepszego przygotowania kandydatów do wykonywania tego zawodu w rozporządzeniu został zróżnicowany okres praktyki odbywanej w organach podatkowych i praktyki odbywanej w podmiotach świadczących doradztwo podatkowe. Otóż dwuletnia praktyka zawodowa powinna być odbywana przez 2 miesiące (w urzędzie skarbowym, w izbie skarbowej, w urzędzie kontroli skarbowej), przez 18 miesięcy (u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego). Kandydaci odbywają praktykę w urzędzie skarbowym i w izbie skarbowej (właściwych miejscowo w sprawach podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na miejsce zamieszkania kandydata), w urzędzie kontroli skarbowej (mającym siedzibę w tym samym mieście wojewódzkim co izba skarbowa), u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego (w przypadku wyrażenia zgody na przyjęcie kandydata na praktykę albo wyznaczenia przez Krajową Radę Doradców Podatkowych).

Przepisy rozporządzenia umożliwiają skierowanie kandydata do odbycia praktyki w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej albo urzędzie kontroli skarbowej o innej właściwości miejscowej niż określona powyżej.

Praktyka odbywana jest w wymiarze 8 godzin w tygodniu.

Jak wskazuje § 6 rozporządzenia na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie przez okres co najmniej dwóch lat (w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, urzędzie celnym, izbie celnej, Ministerstwie Finansów, samorządowych służbach finansowych, samorządowym kolegium odwoławczym - jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi), przez okres co najmniej dwóch lat (w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klienta, jako prokurator lub sędzia, na stanowisku, na którym wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością posiadania certyfikatu księgowego, lub na stanowisku uprawniającym do przeprowadzania lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego, na stanowisku głównego księgowego w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych).

Na równi z praktyką jest traktowane także zatrudnienie przez okres co najmniej czterech lat na stanowisku skarbnika gminy, przez okres co najmniej pięciu lat w charakterze pracownika naukowego, dydaktycznego lub naukowo-dydaktycznego, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, zajmującego się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe. Ponadto na równi z praktyką jest traktowane wykonywanie przez okres co najmniej dwóch lat zawodu adwokata, radcy prawnego lub biegłego rewidenta.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK