| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiana zasad zmniejszania i zawieszania świadczenia przedemerytalnego

Zmiana zasad zmniejszania i zawieszania świadczenia przedemerytalnego

Weszła w życie nowelizacja ustawa o świadczeniach przedemerytalnych w zakresie zasad zmniejszania i zawieszania świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.

Od 1 lutego 2011 r. osoby uprawnione do świadczeń przedemerytalnych mogą miesięcznie dorobić do 25% średniego wynagrodzenia bez utraty prawa do świadczenia. Jeśli uprawniony przekroczy ten próg, ZUS odpowiednio zmniejszy wysokość świadczenia.

Jeśli natomiast dodatkowa praca przyniesie więcej niż 70% średniej pensji - wypłata świadczenia zostanie zawieszona. Należy niezwłocznie powiadomić ZUS o fakcie osiągania dodatkowych dochodów oraz o ich wysokości, a w terminie do 31 maja należy powiadomić o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym - z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku. Obowiązek powiadomienia spoczywa także, odpowiednio - na pracodawcy i zleceniodawcy lub innym płatniku składek, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej jednostce organizacyjnej.

Rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, ustalonego od 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku, w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego - w zależności od tego, która forma rozliczenia jest korzystniejsza dla świadczeniobiorcy. Do zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, z tytułu przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym 2010/2011 oraz w latach poprzednich, a także do ich rozliczenia stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy.

Takie zasady wprowadza ustawa z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 17, poz. 79).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK