| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiana zasad zmniejszania i zawieszania świadczenia przedemerytalnego

Zmiana zasad zmniejszania i zawieszania świadczenia przedemerytalnego

Weszła w życie nowelizacja ustawa o świadczeniach przedemerytalnych w zakresie zasad zmniejszania i zawieszania świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.

Od 1 lutego 2011 r. osoby uprawnione do świadczeń przedemerytalnych mogą miesięcznie dorobić do 25% średniego wynagrodzenia bez utraty prawa do świadczenia. Jeśli uprawniony przekroczy ten próg, ZUS odpowiednio zmniejszy wysokość świadczenia.

Jeśli natomiast dodatkowa praca przyniesie więcej niż 70% średniej pensji - wypłata świadczenia zostanie zawieszona. Należy niezwłocznie powiadomić ZUS o fakcie osiągania dodatkowych dochodów oraz o ich wysokości, a w terminie do 31 maja należy powiadomić o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym - z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku. Obowiązek powiadomienia spoczywa także, odpowiednio - na pracodawcy i zleceniodawcy lub innym płatniku składek, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej jednostce organizacyjnej.

Rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, ustalonego od 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku, w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego - w zależności od tego, która forma rozliczenia jest korzystniejsza dla świadczeniobiorcy. Do zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, z tytułu przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym 2010/2011 oraz w latach poprzednich, a także do ich rozliczenia stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy.

Takie zasady wprowadza ustawa z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 17, poz. 79).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »